Ümmü Büceyd (r. anha) Hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Beyza tarafından 6 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Hanım Sahabilerden (r. anha)kimdir?

Ümmü Büceyd’in (radıyallahu anhâ) asıl ismi “Havva”dır. Fakat bu çok fazla bilinmemekte, daha çok künyesi ile tanınmaktadır.Abdurrahman ibn-i Büceyd’in büyükannesidir. Resûlullah’ın satın alıp hürriyete kavuşturduğu kimselerdendir. Müslümanlığı kabul etmesi ve Allah Resûlü’ne yaptığı biat ile diğer hanım sahabîler arasında yerini almıştır. Ümmü Büceyd, fakir bir kimse idi. Kendisi fakir, fakat gönlü çok zengindi. Fakirliği, onu Allah yolunda infak etme hasletinden geri bırakmıyordu. O da verenler gibi çok şeyleri bu uğurda harcamak,“İnfak edenler” arasına kendi ismini kaydettirmek istiyordu.Bunun ızdırabı içinde Resûlullah’a gelip derdini dökerek şöyle serzenişte bulundu:
    – Yâ Resûlallah, zaman zaman kapıma yoksullar geliyor. Onlara verecek bir şey bulamıyorum? Nebi (aleyhisselâm):
    – Verecek hiçbir şey bulamazsan bile, o dilencinin eline yanık bir hayvan tırnağı dahi olsa koy, buyurarak bu ızdıraplı hanım sahabîye infakın yolunu göstermişti.

Ümmü Büceyd (radıyallahu anhâ), Amr ibn-i Avfoğullarının mahallesinde otururken Allah Resûlü’nün kendilerini ziyarete geldiğini söyleyerek, bu ziyareti şöyle anlatır:“Allah Resûlü bize gelince, büyük bir kâse çorba hazırlayıp ona ikram ettim. O esnada bir fırsatını bulup, daha önce sorduğum sorunun benzerini sordum:
    – Yâ Resûlallah, bazen kapıya dilenci geliyor, bir şeyler istiyor.Ben de, yanımda bulunan şeyleri azımsayıp küçük gördüğümden bir şey veremiyorum, dedim. Nebi (aleyhisselâm):
    – Bir hayvan tırnağı da olsa kapıya gelen yoksulun eline birşeyler koy.

Efendimiz’e (sallallahu aleyhi ve sellem) bu soruyu soran Ümmü Büceyd (radıyallahu anhâ), aynı zamanda bizlere de yoksula yardım ve infak etmede tavrımızın nasıl olması gerektiğini göstermiş oluyor. Ümmü Büceyd (radıyallahu anhâ) gibi saadet asrının dahilerinden öğreneceğimiz daha çok şeyler mevcut. Allah (celle celâluhû), onların hayatlarına ulaşabilmeyi ve kendi yaşantımızda onları rehber edinmeyi prensip haline getirmeye bizi muvaffak etsin.