Uhud savaşının nedenleri ve sonuçları

Konusu 'Hz.Muhammed'in hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 26 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Uhud savaşı hakkında bilgi

  Bedir Gavzesi'nin üzerinden on üç ay geçmişti. Mekkeliler, civardaki kabilelerden de destek alarak 3000 kişilik bir ordu topladılar. Medin'ye doğru yola çıktılar. Müslümanlar ise 1000 kişilik orduyla Medine'den ayrıldılar. Münafıkların reisi olan Abdullah b. Übey, yolda bozgunculuk çıkararak beraberindeki 300 kişiyle geri döndü. Böylece Müslümanlar 300 kişilik bir kayıpla Uhud dağının eteklerine kadar geldiler.

  Hz. Peygamber (s.a.v) müslüman askerlerinin arkasına denk düşen bir tepeye okçular yerleştirdi ve bu okçulara, ne olursa olsun bulundukları yeri terketmemelerini emretti. Savaşın başlangıcında Mekkeliler müslümanların hamleleri karşısında bozguna uğrayıp kaçmaya başladılar. Resulullah'ın (s.a.v) tepeye yerleştirdiği okçular düşmanın kaçtığını görünce harekete geçtiler ve yerlerini terk ettiler. Müşrikler bu fırsatı değerlendirdiler, müslümanlara arkadan saldırdılar. Böylece müslümanlar iki düşman kuvveti arasında sıkışıp kaldılar.

  Zor anlar yaşayan Müslümanlar, kyıp vermeye başladılar. Birçok Müslüman şehit edildi. Bunların arasında Hz. Peygamber'in (s.a.v) amcası, Allah'ın arslanı Hz. Hamza da vardı. Savaşta Peygamberimiz (s.a.v) de mübarek yüzünden yaralandı.

  Savaşın kızıştığı bir anda Resulullah'ın (s.a.v) şehit olduğu söylentisi yayıldı. Bu söylenti üzerine müşrikler, amaçlarına ulaştıklarını sandılar. Artık Bedir'de ölen yakınlarının intikamlarını aldıklarını düşünüyorlardı. Geri çekilip Mekke'ye döndüler.

  Uhud Gavzesi sırasında Medine'deki yahudi kabilelerinden Nadiroğulları antlaşmayı bozmuş, müşrikleri müslümanlara karşı tehrij etmişti. Hz. Peygamber, (s.a.v) antlaşmayı bozdukları için Uhud Gavzesi'nden hemen sonra onların kalesini kuşatma altına aldı. Çaresiz kalan Nadiroğulları, müslümanlarla bir antlaşma yaptılar ve Medine'yi terk edip Hayber'e yerleştiler.

  uhud savaşı hakkında bilgi.