Uğur böceğinin hayat döngüsü nasıldır?

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 17 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Uğur böceğinin hayat döngüsü ile ilgili bilgi


  Uğur böcekleri kışı nerede geçirir? Ergin uğur böcekleri kışı geçirmek için, yaprak , kaya ve ağaç kabuklarının altı gibi korunaklı yerler de yığınlar oluşturur. Kayaların arasındaki uğur böceği öbeğini görünce şimdi dilek tutmanın tam zamanı diye geçiyor aklımdan. Baharın gelmesiyle birlikte üremek, yumurtlamak ve av bulmak için çevreye dağılırlar.

  Dişi uğur böcekleri, bahar başından erken yaza kadar olan üç aylık dönemde 200 ile 1 000’den fazla yumurta bırakır. Yumurtlama yeri olarak avın bol bulunduğu yerler seçilir. Yumurtalar uğur böceğinin temel avı olan yaprak biti kolonilerinin çevresindeki, yaprak ve dalların korunaklı bölgelerine, küçük yığınlar halinde depolanır. Birçok uğur böceğinin yumurtasının görünümü yaklaşık 1 mm büyüklüğünde, krem, sarı ya da turuncu renkli iğ şekillidir.

  Uğur böceği larvaları minyatür bir timsaha benzer ve üç çift bacaklıdır. Türe ve av çokluğuna bağlı olarak larvalar 1 mm. yaklaşık 1 cm uzunluğuna kadar büyüyebilir. Uğur böceği 20-30 günü kapsayan larva döneminde, dört farklı biçime bürünürek larva aşamasını tamamlar. Uğur böceği larvası avlanmak için 12 m mesafeye kadar hareket edebilir. Birçok uğur böceği türünün larvası sarı ya da turuncu bant veya benekli gri veya siyah renklidir.

  Uğur böceği pupa aşaması için karın kısmından bir yaprak veya başka bir yüzüye tutunur ve göreceli olarak eylemsiz kalır. Pupa koyu renkli ya da sarı-turuncu renklidir. Sıcaklığa ve türe bağlı olarak pupa aşaması 3 günden 12 güne kadar sürebilir. Pupa aşamasıyla son biçimini alan uğur böceği erişkin hale gelir çiftleşir. Çiftleşen uğur böceği mevsime bağlı olarak av aramaya ya da kış uykusu hazırlıklarına başlar. Uğur böcekleri bir kaç aydan bir yıla kadar yaşayabilir.

   
  Son düzenleme: 17 Şubat 2014