Üç Ayların Başlangıcında Yapılacak İbadetler

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Üç Ayların Başlangıcında Yapılan İbadetler


  Fahr-i Kainat Efendimiz (s.a.v.) bu ayların başında yaptığı duayla bu güzel günleri karşılayalım:
  "Allahım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi ramazana ulaştır."

  Mübarek 3 aylar dediğimiz recep, şaban ve ramazan ayları manevi hayatımızın ilkbaharı sayılmaktadır. Bilindiği gibi bahar aylarında tabiat yeniden şekillenir; yeniden yeşerir. Kainatın her zerresi Cenab-ı Hak kendi diliyle zikretmeye başlar. 3 aylar da böyle bir manevi dirilme, durulma dönemidir. Bu müğbarek aylar Cenab-ı Hak'la ahdimizi, sözümüzü, kulluğumuzu yenilemeliyiz. Bu mübarek aylar içinde Regaip, Miraç, Berat ve Kadir geceleri yer almaktadır. Bu gecelerin her birinin kendine has özellikleri vardır. Tevbe için, günahlardan sıyrılmak için birer vesiledir bu geceler.

  Bu günlerde hayatımızı yeniden yapılandırmalıyız. Geçmişimizle hesaplaşmalıyız. Kimsenin bilmediği günahlarımız varsa, onları ortalığa savurmadığı için Cenab-ı Allah'a şükretmeli ve o günahlardan dolayı tevbe etmeliyiz.

  Taifte insanları İslam'a davet etmek için gittiğinde, Taifliler tarafından taşlanan merhamet Peygamberi Cenab-ı Allah'tan helak istememiş tam aksine; "Ya Rabbi! Dönüşüm Sanadır. Sen benden razı oluncaya dek tevbe Ya Rabbi" diyerek en dar ve en zor anlarda bile tevbenin gerektiğini öğretmiştir. Cenab-ı Allah onu en zor imtihanla sınadığında bile tevbeye sığınmıştır.

  Halinden dolayı şikayet etmemiş, Ya Rabbi üzerimdeki bu belayı kaldır dememiştir. Sana tevbe ediyorum Ya Rabbi. Neden bu haldeyken bile tevbe etmeyi yeğledi? Aslında anlattığı şuydu; isyan edenlerin, bana taş atanların zulmünden, aymazlığından, sana isyanından dolayı tevbe Ya Rabbi. Hz. Peygamber Muhammed Mustafa (s.a.v.) gibi, yalnızca günahlarımızdan dolayı değil, çevrenin günah ve isyanlarından dolayı da tevbe etmeliyiz. Cahillerin cehaletinden dolayı da Yüce Allah'a tevbe etmeliyiz. Cefa edenlerin zulmünden dolayı da tevbe etmeliyiz.

  Kuran-ı Kerim ile buluşalım
  Mübarek 3 aylarda Kuran'ı Kerim'in mealini şayet fırsat bulursak tefsirini okuyalım. Her ayeti düşünerek bu ayetlerin kainata sunduğu mesajı fark ederek ve hatta notlar alarak okuyalım. Ömrümüz tükenmeden, imkânımız kaybolmadan Yüce Rabbimizin evrene gönderdiği son vahiyle kucaklaşalım. Bizim dilimizle, bizim kavramlarımızla konuşan Rabbimizin ne istediğini hatırlama olanağını bulalım.

  Namazla köprü kuralım Namaz kılma noktasında eksikliğimiz varsa bu hususla kendimizi zorlayalım. Hakkıyla kılınmış olan namaz Yüce Rabbimizin bize en büyük mükafatıdır. Zira Müslüman'ın miracı sayılan bu ibadette Yüce Allah'la bire bir konuşma imkanı buluyoruz. Namaz o açıdan bir anlamda nefsi ıslah sayılmıştır. Islah edebilenler için riyasız, gösterişsiz, ıslah dolu bir namazı kılabilenler için namazı, Cenab-ı Allah'ın ziyaretine gidiş, Onun çağrısına cevap vermek olarak algılayarak namazla aramızı düzeltelim.

  Bu ayda oruç tutalımFahr-i Kainat Efendimiz (s.a.v.) recep ayında bolca oruç tutarmış. Kazaya kalmış oruçlarımız varsa bu güzel günlerde kaza niyetiyle oruç tutalım. Yoksa nafile niyetiyle nefsimizi zorlayalım. Tabii ki sağlığı buna imkân verenler için bu sözlerim. Hz. Peygamber Muhammed Mustafa (s.a.v.) toprakta oynayan çocuklarını üstleri kirlenmesin diye paylayan anneleri gördüğünde şöyle buyurmuştur. "Anneler çocukların oyununu bozmayın. Toprak çocukların baharıdır. Bırakın bahardan nasiplensinler."
  Evet, üç aylar da biz büyüklerin baharı. Gelin bahardan nasibimizi alalım.

  Dualar edinelim
  Kendimize, yapımıza, ihtiyacımıza en uygun dualar edinelim. Hatta küçük bir deftere ihtiyacımız olan duaları yazalım ve gün boyu bunları birer kez okuyalım. Dua rahatlamak için, derdimizi, sırrımızı içimizden veya yüksek perdeden Rabbimize arz etmek için en yüce yoldur.

  Yüce Allah'ı isimleriyle zikredelim
  Esmaül Hüsna dediğimiz o güzel isimleri her gün bir kere okumak ne kadar faydalı olur. Ey Rahman, Ey Rahim, Ey Şafi; ey esirgeyen, ey bağışlayan, ey şifa veren diyerek.


  Baba ve annelerimizi ziyaret edelim
  Çoğumuz büyük illerde yaşıyoruz. Büyüklerimizin bir kısmı ise köylerde. Memleketimizde yaşıyorlar. Mübarek 3 aylar bir vesile olsun da onların ellerini öpmeye, dualarını almaya gidelim. Vefat etmişlerin de mezarını ziyaret edelim bu günler vesilesiyle.

  Fakirleri hatırlayalım
  Tatildeyiz. İzin günlerindeyiz. Bu Günlerde dinlenmek için para harcıyoruz. Taze meyvelerin, güzel ürünlerin TV reklamlarında manavlarda bolca sergilendiği günlerdeyiz. Bu günlerde bunları alamayan birçok aile, bunlardan tadamayan birçok çocuk var. Bunları düşünüp, alacaklarımızdan birer kilo fazla alıp nimetin kefaretini vermeliyiz. Çevreye bahar gelmeden bizim evlerimize bahar gelmişse pek kıymeti olmaz.