Dua Üç aylarda hangi tesbihler çekilir?

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve saadet tarafından 22 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Üç Aylarda Okunacak Dualar Çekilecek Tesbihler


  Üç aylar: Recep, Şaban ve Ramazan aylarına denir. Bunlardan birincisi Recep, Cenab-ı Allah'ı çok çok anmak demektir. Bunun geçen ramazandan bu yanaki gevşeme-yi, ihmali bir taarfa bırakarak, Recep ayını kurtuluşumuz, uyanışımız ve ibadetlere sımsıkı sarılmalıyız.Recep ayı, Kur'an-ı Kerimde övülen bir aydır. Beş mübarek gecelerden Regaib, Miraç, bu ay içerisindedir. Kıble bu ayda değişmiştir. Hz. Muhammed (s.a.v): “Recep ayı Allah'ın , Şaban ayı benim, Ramazan ayı ise mü'minlerindir” buyurmuştur. Bu ne demektir? Bu, Recep ayında Cenab-ı Allah'a, şaban ayında Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) yaklaşılacak, Ramazanda ise kurtulunacaktır, demektir. Zunnun-i Mısrî şöyle demiştir: “Recep; tohum ekme, Şaban sulama, Ramazan ise hasat ayıdır.” Bir hadiste: “Recep ayının mağfirete, Şaban ayının şefaate, Ramazan ayının da sevapların kat kat verilmesine vesile olduğu” bildirilmiştir. Enes B.Malik(ra.anh)dan: Peygamberimiz (s.a.v); “Recep ayının diğer aylar üzerine üstünlüğü, Kur'an-ın öteki kitaplara üstünlüğü gibidir. Şabanın öteki aylar üzerine üstünlüğü, benim diğer peygamberler üzerine üstünlüğüm gibidir. Ramazanın diğer aylar üzerine üstünlüğü, Allah-u Teâlânın yarattıkları şeyler üzerine üstünlüğü gibidir” buyurmuştur. “Recep ayına ulaştığında Resül Ekrem (s.a.v) “Ya Rabbi! Bize Recep ve Şaban‟ı mübarek eyle ve bizi Ramazana eriştir” diye dua ederdi. Bu ayda oruç tutmak sevaptır.

  Recep Ayında Okunacak Dualar, Çekilecek Tesbihler

  Efendimiz (s.a.v) “Kim Recep ayında bir gün oruç tutarsa, bir yıl oruç tutmuş gibi olur. Bu ayda yedi gün oruç tutan, cehennemden uzak olur. Daha fazla tutan daha çok sevap kazanır” buyurmuş, oruç tutmamızı istemiştir. (Taç 2/s.92) Çünkü oruç, Allah ile kul arasında olan bir ibadettir.


  İlk 10 gün: “Sübhâna’llâhi’l- hayyil- gayyüm”

  ortasında 10 gün: “Sübhâna’llâhi’l- ehadi’s- samed”

  Son 10 gün: “Sübhâna’llâhi’l- ğafûri’r- rahim”


  Allâhümme bârik lenâ fi Şa’bân ve belliğnâ Ramazân vahtim lenâ bi’l-îmân ve yessir lenâ bi’l- Kur’ân.


  Şa‘ban-ı Şerif Ayında Okunacak Dualar, Çekilecek Tesbihler

  Şaban ayı da, bereket ayıdır, af ayıdır. Onda öyle bir gece vardır ki, Berat gecesi, kurtuluş gecesidir. Şaban ayı, Efendimiz (s.a.v) benim ayım dediği aydır. Resül Ekrem (s.a.v) , en çok Şaban ayında oruç tutar, ibadet ederdi. Çünkü Şaban ayında peygambere, ümmetine şefaat etme hakkı verildi.
  Üç ayların sonuncusu ise Müjdeci Ramazan ayıdır. Peygamberin: “Eğer insanlar, Ramazanın değerini bilselerdi, bütün senenin Ramazan olmasını isterlerdi” dediği aydır.
  Ramazan ayı ayların içinde en mübarek aydır. İçinde 83 yıllık ibadete bedel olacak kadir gecesi vardır. Kur'an-ı Kerim Ramazan ayında inmiştir. Ramazan ayı mü'minlerin af olduğu, şeytanın şerrinden korundukları aydır. Ayrıca; islâmın beş temel şartlarından olan oruç, Ramazan ayında farz kılınmıştır.

  İlk on gün: “Ya latifü celle şanüh”

  ortasında on gün: “Ya rezzaku celle şanüh”

  Son on gün: “Ya azizü celle şanüh”


  Müjdeci Ramazan Ayında Okunacak Dualar, Çekilecek Tesbihler

  ilk 10 gün 100 defa Ya erhame’r- rahimin
  ortasında 10 gün 100 defa Ya gaffarü’z- zünüb
  son 10 gün 100 defa Ya ‘atika’r- rikab

  Mübarek Ramazan ayının herhangi bir gecesi Fetih Süresi okunursa, o sene içindeki kötülük, bela ve musibetlerden Allah'ın izniyle muhafaza olunur.

  Ramazan-ı şerifin 23. gecesi Süre-i Ankebüt ve Süre-i Rüm okunur.

  Ramazan-ı şerifin herhangi bir gününde 363 kere İhlas süresi okunur.