Soru Üç aylar başlarken ne yapmalı

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve saadet tarafından 22 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Üç aylar başlarken ne yapmalı.
  Üç aylar başlarken ne yapmalı


  2019 ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR

  2019 Regaib Kandili üç ayların başlangıcı olarak kabul edilir ve hemen ertesi gün ise üç ayların başlangıç tarihi 2019 8 Mart Cuma' günü başlıyor. Mübarek Ramazan şerif ayının başlangıcı tarihi ise 6 Mayıs Pazartesi günüdür.

  ÜÇ AYLAR NASIL DEĞERLENDİRİLMELİYİZ?
  Ramazan Ayı, kulun Cenab-ı Allah (c.c.) iltica ederek, günahlarının bağışlanması için kaçırılmayan bir fırsat ve hazinelerle dolu bir aydır. Bu ayda insan Kur’an üzerinde daha fazla meşgul olmalıdır. Ramazanın getirdiği bereketle insan, Kur’an’dan daha çok lezzet alır. Kuranı daha derinden ve bilinçle dinleyip anlama imkânını kavuşur.. Oruç ibadeti bedenin zekât olarak, vücutta birikmiş zararlı unsurların atar ve metabolizmaya büyük bir katkıda sağlar, Biz insanların, vücudunu diğer canlılardan daha farklı olarak madde ve mananın sırlı ve ahenkli bir birleşimi olarak görmeye başladığımız bu ayda vücutlar tazelenir parlar. Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) “oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız” sözünü teyit edercesine bedenlerimiz sağlık bulur. (Taberani, Mu’cemu’l-Evsat, VIII, 174) Ramazan şerif orucu ümitsiz insanların bağışlanma ümitlerini yeşerttikleri bir zaman dilimidir.

  Üç aylarda kaç gün oruç tutulur?

  Resulü Ekrem Efendimiz (s.a.v.) üç aylarda daha çok ibadet etmiş ve bizlere, bu aylarda ibadetlerimizi artırmamızı ve günahlardan kaçınmamızı tavsiyede bulunmuştur. İslamın şartlarından farz olan orucun Ramazan ayının tamamı oluşu, Recep ve Şaban aylarında, Hz. Muhammed (s.a.v) zaman zaman oruç tutması bu aylarda yapılması gereken ibadetlerin başında oruç tutulması gerektiğini ifade etmektedir. Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) Hz. Aişe’nin ifadesine göre Ramazan’dan başka hiçbir ayı bütünüyle oruçlu olarak geçirmemiştir. Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu ay ise Şaban ayıdır.(Müslim, Sıyam 175, 176).


  2019 Mübarek Üç Ayların Başlangıç Tarihleri

  Recep Ayının Başlangıç Tarihi 08 Mart 2019 Cuma

  Şaban Ayının Başlangıç Tarihi 06 Nisan 2019 Cumartesi

  Ramazan Şerif Ayının Başlangıç Tarihi 06 Mayıs 2019 Pazartesi

  Ramazan Şerif Son Günü İse 04 Haziran 2019 Salı

  Üç aylar başlarken ne yapmalı


  Üç ayların Receb ayı "Eşhur-u hurum"dan olup ŞEHRULLAH yâni cenab-ı Allah'ın ayıdır. Bu aya oruçlu olarak girilmeli ve bu ayda Yüce Allah (c.c) çok ilticâ etmelidir. Receb ayının 1'inci günü oruçlu olanlara 3 senelik, 2'nci günü oruç tutanlara 2 senelik, 3'üncü günü oruç tutanlara ise 1 senelik nâfile oruç sevabı yazılır. Bu, hadîs-i şerîf ile sâbittir. Üç günden sonra her gününe birer ay oruç sevâbı verilir.

  Receb ayı Yüce Allah (c.c.) mahsus bir ay olduğu için yalnız Zât-ı İlâhî'yi bildiren İhlâs-ı şerif süresini çok okumalı; tevhid, istiğfar ve salevât-ı şerifeleri ihmal etmemelidir.

  Bu ayın içinde 2 kandil bulunur. Birincisi Regaib Kandili, 27'nci gecesi Mi'rac Kandili.

  1'inci gecesi bir Tesbih Namazı veya Receb-i şerîfin ilk onu zarfında bir kereye mahsus olmak üzere kılınan on rek'at nafile namaz kılınabilir. Bu namazda, her rek'atte Fâtiha süresi arkasından 3 "Kul yâ eyyühel-kâfirün, 3 İhlâs-ı şerif okunur.

  Receb ayında her gün başında ve sonunda 7'şer Fâtiha süresi okumak süretiyle 100 İhlâs-ı şerîf okumak da çok sevaptır. Bu ayda, mümkün olduğu kadar Hatm-i Enbiyâ yapmalı ve 13, 14 ve 15'inci günlerinde oruç tutulmalıdır.