Dua Tuvalete girerken ve çıkarken okunacak dua ve anlamı

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Lasey tarafından 29 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Tuvalete girerken ve çıkarken okunacak dua ve anlamı

  Biz Müslümanlar olarak hayatımızın her alanında İslamın prensiplerine uyarak yaşamayı öğrenmeliyiz. Tuvalet adabı, tuvalete girerken ve çıkarken okunacak dua da yapılması gerekenlerden kurallarından biridir.

  Bunların başında tuvalete girerken yapılması gereken tuvalete gireceği zaman üzerinde Cenab-ı Allah'ın ismi yazılı yüzük ve buna benzer şeyleri bulundurmamalıdır. Tuvalete sol ayakla girilmeli, sağ ayakla çıkılmalıdır Daha sonra da tuvalete girmeden önce de şu dua okunmalıdır:  Tuvalete girerken okunacak dua

  Okunuşu:
  “Allahümme innî euzü bike minel hubsi vel habais”

  Anlamı: “Allah’ım! Pislikten ve cin ve şeytan gibi kötü yaratıklardan sana sığınırım”

  Enes b. Malik (r.anha)’dan rivayete göre bir hadiste, Rasul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) tuvalete girmek istediğinde: “Allah’ım erkek ve dişi tüm şeytanlardan ve tüm pisliklerden sana sığınırım” derdi. (Buhari)

  Tuvaletten çıkınca da sağ ayakla çıkılmalıdır ve ol el ile taharetlenmeli, taharet yaparken su ile temizlenmelidir. Zaruretsiz ayakta idrar yapmamalı. Daha sonra da tuvaletten çıkarken dua okunmalıdır.

  Tuvaletten çıkarken okunacak dua

  Okunuşu:
  “Elhamdülillahillezî ezhebe anil eza ve afani”

  Anlamı: “Benden sıkıntıyı gideren ve bana afiyet bahşeden Allah’a hamd olsun”

  Hz. Aişe (r.a)’dan rivayet edildiğine göre bir hadiste, Rasul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) tuvaletten çıkınca: “Lutfunla Ya Rab beni bağışla” derdi. (Ebu Davud)

  İş hayatımızda, evimizde, okulumuzda, seyahatlerimizde, alışverişimizde, çocuklarımızı yetiştirirken vb. her yerde ve her zaman dinimizin gerektirdiği şekilde, Kuran-ı Kerim'in emrettiği gibi, sünnete riyaret ederek yaşamayı ilke edinmeliyiz. Tuvalette bu alanlardan biridir.