Turizm Haftası ile İlgili Kompozisyon

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 11 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  15 ve 22 Nisan tarihleri arasını Turizm Haftası olarak kutlanılıyor. Dinlenmek, eğlenmek, görmek dahası tanımak gibi amaçlarla yapılan gezilere turizm, bu gezilere katılan insanlara ise turist diniliyor. Ülke içinde yapılan gezilere iç turizm, ülke dışında yapılan gezilere ise dış turizm denilir.

  Yurt dışı gezilere daha çok zenginleşen ülkelerin insanları çıkar. Yabancı turistler ülkemize hangi amaçla ile gelirse gelsinler para harcamaktadırlar. Turistlerin harcadığı yabancı paralara döviz diniliyor. Üretmediğimiz ürünleri yabancı ülkelerden dövizle satın alıyoruz. Döviz elde etmenin en basit yollarından biri ise turizmdir. Ülkemize ne kadar çok turist gelirse o kadar çok döviz elde ederiz.

  Asya ayrıca Avrupa kıtaları arasında bir köprü olan yurdumuz turistlerin ilgi duyduğu bir ülkedir. Ilıman iklimi, zengin bitki örtüsü, eski medeniyetlerin bıraktığı tarihi eser ve anıtlarla yurdumuz turistler için adeta cennet gibidir. Tüm bunlara rağmen ülkemiz hak ettiği turist sayısına bir türlü ulaşamamıştır. Ülkemize daha çok turist gelebilmesi için yollarımızın daha güzel, insanlarımızın da centilmen, ulaşım araçlarının da daha gelişmiş, konaklama tesislerinin bol, rahat ve temiz olması gerektiğini biliyoruz.

  Turistlere karşı güler yüzlü olmak, onları rahatsız etmemek, değerinden yüksek dahası zorla satış yapmamak gerekir. Onların memnun ayrılması vatanımıza daha çok turistin gelmesini sağlar. Daha çok turist daha çok döviz demektir.

  Gezmek,görmek,eğlenmek,dinlenmek amacıyla yapılan gezilere turizm denir. Her yıl 15 - 22 Nisan tarihleri Turizm Haftası olarak kutlanır.


  Ülkemiz, 3 tarafı denizlerle çevrili, ılıman iklim kuşağında yer alan, dört mevsim özellikleri görülen bir turizm ülkesidir. Ülke içinde yapılan turizme iç turizm denilirken, ülke dışında yapılan turizme dış turizm denir. Dış turizm, ülkeler için değerli gezilerdir. Ülkemizde dış turizmin gelişmesi, ekonomiyi de derinden etkilediği için önemlidir. Çünkü ülkeye gelen her turist, ülkeye döviz bırakır. Ülkemizde üretilmeyen bazı malları bu dövizler sayesinde satın alabiliriz. Bu bakımdan turizm, ekonominin kalbidir.

  İyi bir turizm, ekonominin iyi olması için önemlidir. Gerek tarihi anıtları olsun, gerek müzeler olsun tüm uygarlık kalıntılarının yer aldığı bir ülkede yaşamaktayız. Türkiye, Didim, Antalya, Çeşme, Dalaman gibi birçok turizm kentine sahiptir.

  Bir ülkenin turizminin gelişmesi için sadece bu özellikler yeterli değildir. Çünkü ülkeye gelen turistler için temizlik ve hoşgörü de önemlidir. Nasılsa turist anlamaz diye, onları kazıklamaya çalışmamalıyız. Her toplumun kültürünün farklı olduğunu düşünerek, kıyafetlerine, davranışlarına karşı hoşgörülü olmalıyız. Güler yüzlü ve içten davranmalıyız.

  Turizm, kalkınmanın anahtarıdır. Yurdumuzun kalkınmaya ihtiyacı vardır.
  Bunun için, ülkemize gelen turistlerimize saygılı ayrıca iyi davranmalıyız.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019