Dua Tövbenin Allah (c.c.) katında kabul olması için nelere dikkat etmek gerekir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve saadet tarafından 27 Kasım 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Tövbenin Allah (c.c.) katında kabul olması için nelere dikkat etmek gerekir.

  Tövbenin Allah (c.c.) katında kabul olması için nelere dikkat etmek gerekir?  Tövbe, insanın yaptığı hata, kusur ve günahlardan pişmanlık duyarak bir daha yapmamaya karar vermesidir.

  Kur’an-ı Kerim’de insanlara tövbe etmeleri emredilmekte ve tövbe edenlerden övgüyle söz edilmektedir. Samimiyetle yapılan tövbe günahları silecektir. Bu hususta Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) “Günahına tövbe eden hiç günah işlememiş gibi olur.” müjdesini vermiştir. (İbn Mâce, Zühd, 4250.)

  Tövbeleri kabul edecek olan Tevvâb (Tövbeleri çokça kabul eden) olan Cenab-ı Hak’tır. Kulun sadece Cenab-ı Allah Teâlâ’dan bağışlanma dilemesi gerekir. Tövbe eden kul ile Rabbi arasına başka bir insanın aracılık etmek için girmesi söz konusu değildir. Tövbe alma veya yapılan tövbeye aracı olma yetkisi peygamberler de dâhil olmak üzere hiçbir insana verilmemiştir.

  Hangi günah işlenirse işlensin tövbe kapısı açıktır.
  Kul samimiyetle yaptıklarından pişman olduğunda Allah (c.c.) çok bağışlayandır. “Her kim de işlediği zulmünün arkasından tevbe edip durumunu düzeltirse kuşkusuz, Allah onun tevbesini kabul eder. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”99. (Mâide suresi, 39. ayet.) Yapılan bir tövbenin Yüce Allah (c.c.) katında kabul olması için, günahı hemen terketmek, yapılan günahtan dolayı pişmanlık duymak, bir daha o günaha dönmemeye kesin kararlı olmak ve kul hakkı ihlali olan bir günah işlenmiş ise hak sahibine hakkını verip helallik istemek gerekir.

  Tövbe İle İlgili Ayetler
  -Yüce Allah buyuruyor ki: “Allah, kullarından tevbeyi kabul eden, kötülükleri bağışlayan ve yaptıklarınızı bilendir.” Şûrâ suresi, 25. ayet.

  -Tahrîm suresi 8. ayette geçen “Tevbe-i Nasuh” kavramı, içtenlikle ve samimiyetle yapılan tövbe anlamındadır.
  Tövbe İle İlgili Hadis-i şerif
  Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Âdemoğlu günah işler. Günah işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.” (İbn Mâce, Zühd, 4251.)