Tin suresinin fazileti

Konusu 'Kur'an-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Lasey tarafından 22 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Tin suresinin fazileti

Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyuruyor: "Her kim tin süresini okursa (okumaya devam ederse), Allah ona iki güzel özellik verir: Dünyada kaldığı müddetçe afiyet ve yakin (iman kuvveti), vefat ettiğinde de bu sureyi okuduğu kadar ecri (sevap ve mükafatı) kendisine verilir." (Zemahşeri, el-Keşşaf, 6/402)

İbn Ataullah-ı İskenderi (rahmetullahi aleyh), Letaifü'l-Minen adlı eserinde, mürşidi Şeyh Ebü'l-Abbas'ın (rahmetullahi aleyh) şöyle dediğini nakleder: Bir gece Tin suresini okuyordum. "Biz insanı en güzel biçimde yarattık. sonra onu aşağıların aşağısına indirdik" ayetine geldim. Bunun manasının ne olduğunu düşünmeye başladım. Osırada levh-i mahfuzun benim için açıldığını müşahede ettim. Orada şunların yazılı olduğunu gördüm:

"Biz insanı ruh ve akıl yönünden en güzel biçimde (varlıkların içinde en yüksek mertebede) yarattık. Sonra nefsine ve hevasına uyduğu için onu en aşağı derecelere indirdik." (İbn Acibe, Bahrü'l-Medid, Tin süresinin tefsiri.)

tin suresinin fazileti.jpg