Soru Tezkiye Ne Demektir?

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Lasey tarafından 7 Ocak 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Tezkiye Nedir?

  Tezkiye, manevi temizlik demektir. Yani kabin inkar, şirk, nifak, isyan, gaflet gibi manevi kirden temizlenmesidir. Diğer bütün peygamberler gibi Resulullah Efendimiz de (sallallahu aleyhi vesellem) bu temizlik için gönderilmiştir (Al-i İmran 3/164; Cum'a 62/2). Kur'an'da ebedi saadet bu temizliğe bağlanmıştır (A'la 87/14-15; Şems 91/9-10).

  Hz. Peygamber'den sonra, kalpleri ilahi nur, sevgi ve manevi tasarrufla temizleme görevi, onun gerçek varislerine verilmiştir. Resul-i Ekrem'le insanlığa sunulan ilahi ilme, marifete, edep ve sevgiye varis olmak, Yüce Allah'ın bir lutfudur. Allah Teala o nimeti dilediklerine verir. Bu nimet, ilahi sevgidir, nurdur, feyizdir, edeptir, güzel ahlaktır.

  Kalp temizliği ve nefis terbiyesini hedefleyen ahlak ilminin gerçek hakkını "sûfi" ismiyle anılan kamil veliler vermiştir. Onlar bu ilmi sadece açıklamakla kalmamış, aynı zamanda kendi nefislerinde tatbik etmişlerdir. Ayrıca bir terbiye sistemi içinde insanlara da öğretmişlerdir. Bu terbiye sistemine tasavvuf denir.