Tevbe Ve İstiğfar Duaları

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Eylül tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Eylül

Eylül Moderatör

Tövbenin Allah'u ezze ve celle katında makbul olması için; kalpten gelerek, tam bir ihlas ile yapılması gerekir.
    Buda kalple pişman olup bu pişmanlıktan dönmemek, dil ile istiğfaretmek, fiîlen de günahı terk etmekle mümkün olur. Beraberinde, kul ve kamu hakkı içeren konularda tövbenin tensip edilebilmesi için ilkten hak sahiplerinin
    hakkını vermek ya da onlarla helalleşmek gerekir. İşte böyle bir tövbe Kur'an-ı Kerimde de kalban yapılan tövbe olarak ifade edilmiş ve şöyle buyrulmuştur: (Ey iman edenler! Allah'a kalban tövbe edin.) [Tahrîm, 66/8]
    Mümin, günahının bağışlanması için Allah'u ezze ve celle istediği sözlerle yalvarabilir. Günahlarının affının Cenab-ı Hakk'tan talebini ifade eden şu dualar da ihlasla okunabilir.

Sahabeden İbn Ebi’l-Evfa, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam şöyle
    dua ettiğini bildirmiştir:

Tevbe Ve İstiğfar Duası Okunuşu:
    [Allâhümme tahhirnî minezzünûbi bi’s-selci vel-beradi velmâi.Allâhümme tahhirnî mine’z-zünûbi
    kemâ yütahha-rus-sevbü mined-denesi.]

Tevbe Ve İstiğfar Duası Manası:
    (Allah’ım! Beni günahlarımdan kar, buz ve soğuk su ile temizle. Allah’ım! Beni günahlarımdan elbisenin kirlerden temizlendiği gibi temizle.) [İbn Hıbbân, Ed’ıye, No: 955]

Sahabeden Abdullah ibn Mesûd, Nebiyy-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şu duayı üç kere okuyan kimsenin günahlarının affedileceğini söylediğini bildirmiştir:
    Duanın Manası: (Esteğfirullahellezi lâ ilâhe illâ hüvel-hâyyül-kâyyûmü ve etûbü ileyhi.)

Duanın Manası: (Allah'u ezze ve celle'den bağışlanmamı dilerim ki O’ndan başka ilah yoktur. O, diridir ve kayyumdur. O’na tövbe ederim.) [Hakim, Dua, I, 511]

Sahabeden Ebû Bekir (r.anh), Nebiyy-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem'e;
    "Bana bir dua öğretde onu namazımda okuyayım" deyince;
    Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam, şöyle dua etmesini buyurmuştur:

Duanın Okunuşu:
    (Allahümme inni zâlemtü nefsi zulmen kesiran ve lâ yağfirüzzünûbe illâ ente, fağfirlî mâğfiratenmin ‘ındike, verhamnî inneke entel-ğafûrur-rahîm.)

Duanın Manası:
    (Allah'ım! Ben gerçekten nefsime çok zulmettim. Günahlar yanlız sen bağışlarsın. Beni katından bir mafiretle affet, bana merhamet et. Şüphesiz sen çok bağışlayansın, çok merhametli olansın.
    [Buhârî, Ezân, 149, De’avât 17, Tevhîd, 9; Müslim, Zikir ve Dua, 48]