Tevbe Namazı Nasıl Kılınır?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Lasey tarafından 10 Aralık 2018 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Tövbe Namazı Nasıl Kılınır?

Tövbe-Namazı-Nasıl-Kılınır.

Rabbimize karşı kulluk vazifelerimizi tam anlamıyla yapamadığımız zamanlar elbette olmuştur hepimizin yaşantısında.
    Her müslüman bilerek yada bilmeyerek Allaha olan kulluk vaziflerinden bazılarını yerine getirememiş olabilir.Allahın tüm emir ve yasaklarını bildiği halde nefsine uyarak bir günah işlediğinde Allah’tan af diler bağışlanma diler.

Tövbe etmeden önce iki rekat tövbe namazı kılınması tavsiye edilmiştir.

Tövbe Namazı Kılınışı

Tövbe Namazı Nasıl Kılınır?Tövbe namazı iki rekat olarak kılınır.Öncelikle namaz abdesti alınır (Ayrıca imkan var ise gusül abdesti alınması tavsiye edilmektedir) niyet edilir.

Niyet ettim Allah rızası için tövbe namazı kılmaya diye niyet edilir.Eller bağlanır ilk olarak Sübhaneke duası okunur daha sonra beş vakit namaz kılınırken olduğu gibi Eüzü besmele çekilir ve Fatiha süresi okunur Faiha süresini okuduktan sonra Kafirun Süresi okunur.

Kafirun süresinin okunuşu aşağıdaki gibidir.

Kul ya eyyühel kafirun, La a’büdü ma ta’büdûn,Ve la entüm abidune ma a’büd,Ve la ene abidümma abedtüm,Ve la entüm abidune ma a’büd, Leküm dinüküm veliye din

Süre bittikten sonra tüküya ve secdeye gidilir ikinci rekata kalkılır.İkinci rekatta ilk olarak Fatiha süresi okunur daha sonra İhlas süresi okunur.

İhlas süresinin okunuşu:

Kul hüvellahü ehad, Allahüssamed, Lem yelid ve lem yüled,Ve lem yekün lehü küfüven ehad

İhlas süresi okunduktan sonra rüku ve secdeler yapılır Ettehiyyatü,Salli ve Barik duaları Rabbena duaları okunur sağa ve sola selam verilerek namaz bitirilir.Namaz sonrasında bol bol tövbeyi istiğfar getirilir dua edilir günahların affı için bağışlanmak ve affedilmek için Allaha dua edilir.