Tevbe İstiğfar Etmek

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 17 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  İstiğfar,Tevbe Nasıl Yapılır?

  Tevbe, etmek, "stağfirullah "demektir. İstiğfar, Tevbe, haram işledikten sonra, pişman olup, Yüce Allah'tan korkmak, bir daha yapmamaya azmetmek, karar vermektir.

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  Tevbe, günahtan sonra o günahı bir daha yapmamaktır. (İ.Ahmed)
  Günahların küçük görüneninden sakının! Bunlar toplanınca sahibini helak eder. Bu şuna benzer ki, bir kavim bir vadiye iner, çerçöp, odun ne bulurlarsa toplayıp getirirler. Böylece koca bir yığın olur. Bunu yakıp ateşinde ekmeklerini pişirirler. İşte küçük görünen günahlardan hesaba çekilen de helak olur. (Taberani )

  Bir günahkâr, istiğfar eder, sonra bu günahı tekrar yapar, sonra istiğfar eder. Üçüncüde yine yapar, yine tevbe ve istiğfar ederse, dördüncü defa yapınca, büyük günah yazılır. (Deylemi)

  Peygamber efendimiz, “Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüverrahmanürrahim el-hayy-ül-kayyumüllezi la-yemutü ve etubü ileyh” istiğfarını 25 defa okuyanın, odasında, ailesinde, evinde ve şehrinde kaza, bela olmaz buyurmuştur.

  Yatağa girince, 3 defa "Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa huv el-hayyel- kayyume ve etubü ileyh" diyenin günahları, deniz köpükleri kadar çok olsa da, affolur. (Tirmizi)