Teşrik tekbiri ne zaman getirilir diyanet

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Lasey tarafından 26 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Teşrik tekbiri ne zaman getirilir?

  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.)'in, kurban bayramının Arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın 4. günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dahil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır. (Beyhaki, es-Sünenü'l-Kübra, Haydarabad, 1344, III, 315; Darekutni, Sünen, Beyrut, 1966, II, 49).


  الله أكبر الله أكبر لا إله إلا الله والله أكبر الله أكبر ولله الحمد

  “Allahu ekber Allahu ekber. La ilahe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillah’il hamd.”

  TEŞRİK TEKBİRİNİN ANLAMI

  “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.”


  "Allahü Ekber Allahü Ekber" lafzı şerifini, Hazreti İbrahim Aleyhisselam İsmail Aleyhisselamı kurban etmek üzere iken kesmekte acele etmesin diye Cebrail a.s. okumuştur. Bu tekbiri işitince Hazreti İbrahim Aleyhisselam:

  "La ilahe illallhü vallahü Ekber"
  buyurdu. Hazreti İsmail Aleyhisselam da kesilmeyeceğini anlayınca:

  "AllahüEkber ve lillahil-hamd" buyurdu.

  Bu tekbirin ilk vakti arefe günü sabah namazının farzının selamından sonradır ve son vakti, Zilhicce ayının 13. günü yani bayramın 4. günü ikindi namazının farzının selamından sonradır. Tekbirler 23 vakitte tamam olur.

  Bu 23 vakitte her kimin üzerine beş vakit namaz farz ise, o kişi üzerine farz namazlardan selam verdiğinde hemen tekbir okuması vacip olur.

  Teşrik tekbiri ne zaman getirilir diyanet.