Tesettürlü Kadınlarda Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve Adile tarafından 18 Ocak 2024 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Tesettürlü kadınlar için pratik saç bakım önerileri

  Tesettür adı altında saçlarını kapatan kadınlarımızın çoğunda bir çok saç problemleri ortaya çıkmaktadır. Sebebi ise saçların sürekli olarak hava alamaması ve saçlarını genellikle topuz şeklinde toplamalarından kaynaklanmaktadır. Tabi bu durumda beraberinde saçlarda kepeklenme, dökülme ve matlaşma….vb gibi sorunlar meydana getirmektedir. Her kadın sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak ister. Biz kadınlar için saçlarımız en önemli ve en güzel süslerimizden biridir. Gün içinde saçlarını kapatan kadınlarımız için saç bakım önerilerini sizler için araştırdık ve sıraladık. Umarız sizlere küçük ipuçları ile yardımcı oluruz ve daha sağlıklı ve bakımlı saçlara kavuşmanızı sağlarız.

  Kapalılar için saç bakım önerileri

  YAPILMASI GEREKENLER!

  1- En sık karşılaşılan problem saç kepeklenmesidir. Bu sebeple saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamayınız. Kepek yapmayan kozmetik ürünleri kullanınız. Düzenli olarak kepeklenmeye engel olan doğal saç maskeleri uygulayınız.

  2-Kullandığınız örtünün altındaki bonenin kaliteli kumaştan olmasına özen gösteriniz.

  3-Bonenizi çıkarttıktan sonra saçlarınızı günde 1 kere mutlaka tarayınız.

  Kan akışının hızlanmasına yardımcı olarak saç problemlerinin önüne geçmiş olursunuz. Saç köklerinin, saç derisinin dinlenmeye, nefes almaya ihtiyacı vardır. Ancak başörtüsü ile saçlarını kapatan kişilerin saçlarının kapalı ve topuz olarak toplanması, bununla birlikte bütün gün kafada bu şekilde durması hem baş ağrılarına neden olabilmektedir hem de saç köklerinin yıpranmasına neden olur. Bu durum bazen o kadar ileri duruma gidebilir ki nasıl olsa saçlarda başörtüsü var diye saçları taramamak ve düzgün toplamamaya neden olabilir. Sizin için üşengeçlik çanları çalabilir. Lütfen üşenmeyin! Çünkü saçları taramak, saç köklerine masaj yaparak saçların nefes almasını kolaylaştırır. Saçlarınızı tararken saç açıcı tarama spreyleri kullanabilirsiniz.

  4-Banyo sonrası saçlarınızı mutlaka kurutunuz. Fön makinesi ile kurutmanız gerekiyorsa orta ayar ve ısı da olmasına özen gösteriniz. Islak ve nemli halde iken kesinlikle örtü veya bone kullanmayınız. Aksi takdirde saçlarınızdaki kepek oluşumları daha da fazla olacaktır ve saç diplerinizde kaşıntı görülebilir. Yani saçlarınız her zamankinden daha fazla yıpranır.

  5-Haftalık olarak mutlaka saçlarınıza bakım yapınız. Bu yağ karışımlarından maskeler olabilir ya da kendiniz evde kolaylıkla bulabildiğiniz ürünlerden olabilir. Mutlaka bunu düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir. Çünkü saçınızın ihtiyacı olduğu vitamin ve minerali bu şekilde sağlamış olursunuz.

  6-Saçların uzun olması, başörtü takarken saçları toplamayı gerektirir. Ancak saçınıza yaptığınız topuzu çok sert ve sıkı yapmayınız. Ön taraflarda bulunan saçların dökülmesine neden olmaktadır. Daha gevşek bir şekilde topuz yaparak saçlarınızı toplayınız.

  7-Saçlarınızı aşırı yıkamaktan kaçınınız. 2-3 günde 1 kere yıkamanız yeterli olacaktır.

  8-Saçlarınızı yıkarken saç kremi kullanınız. Saçlarınızın yumuşak olmasını sağlayacaktır.

  9-Evde olduğunuz zamanlarda saçlarınızı elinizden geldiğince salık bırakmaya özen gösteriniz.

  10-Saçlarınızda kırık var ise düzenli olarak kırıklarını aldırmayı unutmayınız.

  11-Kapalı tutulan saçlarda hava teması engellendiğinden kafa derisinde nem artar, bakteri oluşur ve sonuç olarak kaşıntı ve mantar problemleri ortaya çıkar. Yağ dengesi bozulan saçta yağlanma sıklıkla görülür. Böyle saçlardada vahim görüntüler ortaya çıkar. Bu sebeple sizler için sıraladığımız bu önerileri lütfen kulak ardı etmeyin ve uygulamaya hemen başlayın…

  12-Saçlar ister kapalı olsun ister açık olsun; vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Sağlıklı beslenmek adına çinko, demir, bakır, magnezyum…gbi besinleri tüketebilir ya da takviye haplar kullanabilirsiniz.

  13-Hormonal etkenler, ilkim değişiklikleri, stres, ilaç tedavileri saçlı deriyi etkiler. Bu sebeple saçlarınıza gereken bakımı zamanında yapmayı ihmal etmeyiniz.

  14-Başörtüsünü yalnızca 1 gün kullanınız. Hijnen, oldukça önemlidir. Çünkü bir önceki günden kalan terleme, toz… gibi etkenler havasız ortamda kalan saçları olumsuz etkileyecektir