Teravih Namazı Kaç Rekat Ve Nasıl Kılınır

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Teravih Namazı Kaç Rekattır ?

  Teravih namazı 20 rek’attır. Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Mübarek Ramazan ayında kılınır. Hastalık yada yolculuk nedeniyle oruç tutamayan kişilerin de teravih namazını kılmaları sünnettir. Teravih namazının cemaatle camide kılınması sünnettir. Evde de yanlız yada cemaatle kılınabilir. Zira camide kılmak daha faziletlidir.

  Peygamberimiz( s.a.v) şöyle buyurmuştur:
  Faziletine inanarak ve mükafatını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kişnin geçmiş günahları bağışlanır.

  Teravih Namazının Kılınışı:
  Teravih namazı yatsı namazından sonra kılınan bir namazdır Vitir namazı Ramazan ayında teravih kıldıktan sonra kılınır.
  Teravih namazı rek’at olan ve her iki rek’atın sonunda selam verilerek kılındığı gibi, 4- rek’atta bir selam verilerek de kılınır. Her iki durumda da namaza devam edilir ve yirmi rek’at tamamlanır.

  2- Rek’atta Bir Selam Verilerek Teravihin Cemaatle Kılınışı:
  Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.
  Namaz kıldıracak imam: Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum” diye niyet ederek iftitah tekbirini alıp ellerini bağlar.

  İmam’ın arkasında kılan cemaat da Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama” diyerek niyet eder ve imamın tekbirinden sonra Allahü Ekber” diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar.

  Bundan sonra imam ve cemaat gizlice Sübhaneke”yi okur. Sübhaneke’nin okunması bitince, (Cemaat ayakta başka bir şey okumaz) imam gizlice Euzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir Ayet okur. Cemaatle birlikte rüku ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rek’ata kalkılır.

  Burada yine imam gizlice Besmele, açıktan da fatiha ve bir Ayet okuyup cemaatle birlikte rüku ve secdeleri yaparak oturulur.

  Bu oturuşta imam ve cemaat Ettehiyyatü, salli, barik ile Rabbena atina… duasını okuyarak selam verirler. Böylece iki rek’at kılınmış olur.

  Ayağa kalkılarak tarif ettiğimiz şekilde ikişer rek’at kılınmaya devam edilerek yirmi rek’at tamamlanır. Bundan sonra üç rek’atlı vitir namazı da cemaatle kılınır.

  2- Rek’atte Bir Selam Verilerek Teravihin Tek Başına Kılınışı:
  Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya” diyerek niyet edilir ve aynen sabah namazının iki rek’at sünneti gibi kılınır.
  Yirmi rek’at tamamlanıncaya kadar ikişer rek’at kılmaya devam edilir, teravih bitince de vitir namazı kılınır.

  4-Rek’atta Bir Selam Verilerek Teravihin Cemaatle Kılınışı:
  Namazı kıldıracak imam ve cemaat yukarıda tarif ettiğimiz gibi niyet ederek iftitah tekbirini alır ve ellerini bağlar. İmam ve cemaat gizlice Sübhaneke’yi okuduktan sonra (Cemaat başka birşey okumaz) imam gizlice Euzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir Ayet okuyup rüku ve secdeleri yaparak ikinci rek’ata kalkılır.
  Burada imam gizlice Besmele’yi, açıktan fatiha ve bir Ayet okuyup rüku ve secdeleri yapar ve otururlar. İkinci rek’atın sonundaki bu ilk oturuşta imam ve cemaat Ettehiyyatü, Allahümme salli ve Allahümme barik” okur ve üçüncü rek’ata kalkarlar.

  3. rek’atın başında cemaat imam ile birliktede gizilce Sübhaneke’yi okur. Sonra imam gizlice Euzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir Ayet okur. Sonra rüku ve secdeleri yaparak dördüncü rek’ata kalkarlar.
  İmam gizlice Besmele’yi, açıktan da fatiha ve bir Ayet okuyarak yine rüku ve secdeler yapılıp oturulur.

  Bu oturuşta da imam ve cemaat Ettehiyyatü, Allahüme salli, Allahümme barik, Rabbena atina….” okuduktan sonra selam verirler. Böylece teravih namazının ilk 4- rek’atı kılınmış olur.
  Bundan sonra ayağa kalkılarak tıpkı tarif ettiğimiz gibi dörder rek’at kılınmaya devam edilerek yirmi rek’at tamamlanır. Sonra da cemaatle vitir namazı kılınır.

  4- Rek’atta Bir Selam Verilerek Teravihin Tek Başına Kılınışı:

  Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya” diye niyet edilir ve aynen ikindi namazının sünneti gibi kılınır. Aradaki fark sadece niyetin değişik olmasıdır. Böylece dörder rek’at kılınarak yirmi rek’at tamamlanır. Bunun peşinden de vitir namazı kılınır.