Teravih namazı fazileti

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Teravih namazı fazileti önemi

  Peygamber efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmaktadır:

  Doğrusu Cenab-ı Allah ramazan orucunu farz kıldı, bende sizlere teravihini sünnet kıldım.Kim inanarak ve karşılığına güvenerek orucunu tutar, teravihini kılarsa, anasından doğduğu ilk gün gibi günahlarından sıyrılır.

  Teravih namazı müekket sünnetlerdendir.(Kadın- erkek) herkesin bu sünneti yerine getirmesi gerekir.Rahmet Denizi olarak,biz bu yazımızla teravih namazını eda edenlerin kazanmış olacakları sevaplardan bahsedeceğiz.
  Birinci günü teravih kılan anasından doğduğu gibi tertemiz olur.Günahtan eser kalmaz.Kul hakkı ve hayvan hakkı müstesna! O hakları mutlaka yerine getirmek gerekir.

  İkinci gece teravih kılanın, ana ve babası iman üzere ölmüşlerse Allah onları mağfiret eder.Üçüncü gece teravih kılan kişiye bir melek arşın üstünden nida eder."Amelin halis oldu, yani Allah yanında makbul oldu geçmiş günahların Af oldu’" Müjdesini verir.
  Dördüncü gece Teravih namazını kılan, Kuran-ı Kerimi, incili, tevratı, zeburu okumuş gibi sevaba nail (kavuşur) olur.
  Beşinci gece teravih namazı kılana Kabe’de mescid’i nebeviyye’de ve Mecid-i Aksa’da kılınan namazların sevabı verilir.
  Altıncı gece teravih namazı kılana, beytül-mamuru (yedinci kat göğün üstünde meleklerintavaf ettiği yer.)Tavaf etmiş sevabı verilir, taşlar ve ağaçlar onun için istiğfar eder.
  Yedinci gece teravih namazı kılana, Musa(a.s) firavun ve Hamana karşı yaptığı mücadelede Hz. Musa (a.s) ‘ya yardım etmiş sevabı verilir.
  Sekizinci gece teravih kılana, İbrahim Halilullah’a verilen sevap verilir.Yani haliliyet tacı(dostluk tacı)başına konur.
  Dokuzuncu gece teravih namazı eda eden, Allah’ Habib olur.Allah o kulu sever.
  Onuncu gece teravih kılan kişi, dünyanın ve ahiretin hayırlı rızıkları ile rızıklanır.Onbirinci gece teravih namazını kılan öldüğü gün anasından doğduğu gibi tertemiz Rabbine ulaşır.
  On ikinci günün gecesi teravih kılan, mutlu ve kutlu kimse mahşer yerine, yüzü ayın on dördü gibi nurlar saçarak gelir.
  On üçüncü günün gecesi teravih namazını kılan mahşer günü her korkudan emin olur.
  On dördüncü günü teraviyi kılan kişiye bütün melekler kıldığı namaza şehadet ederler.O kimse kıyamet günü hesaptan kurtulur.
  On beşinci gece teravihi eda eden kimselere arş ve kürsüyü taşıyan melekler onun üzerine selat ederler.Yani Af edilmesi için Cenab-ı Allah’ a yalvarırlar.On altıncı gecesi teravih kılan,cehennemden azâd olduğuna dair berat verilir ve cennete gider.On yedinci gecesi teravih kılan,Embiya Aleyhisselama verilen sevaptan verilir.Bir teravih mukabili verilen bu mukafatlar cok gørulmemelidir, butun bu mazhariyetlerin neden ileri geldigini bir dusun ! Cumle enbiyaya bu mukafatlar bildirilince; Ummeti muhammede gipta edip “ Ya rabbi keske bizleri ummeti muhammedden kilsaydin “ demislerdir.On sekizinci gecesi teravih kılan,bir melek “ey Allah’ın sevgili kulu Allah senden,anandan ve babandan razı oldu”.der.On dokuzuncu gecesi teravih kılan,Firdevs-i ala derecesi verilirYirminci gecesi teravih kılan,şehitler ve Salihler mertebesi verilir.Yirmi ikinci gecesi teravih kılan,cennette nurdan bir köşk hazırlanıp ihsan olunur.Yirmi üçüncü gecesi teravih kılan, kıyamet günü üzüntü ve sıkıntıdan azad edilmişlerden olur.Yirmi dördüncü gecesi teravih kılan,cennette bir şehir bina edilir ve o sehir o kulun ismi ile isimlenir.Yirmi beşinci gecesi teravih kılan,kabir azabı kaldırılır,kabir azabı görmez.[B][B]Yirmi altıncı gecesi teravih kılan,40 yıl ibadet etmiş sevabı verilir.[B][B]Yirmi yedinci Bu gece umulur ki Kadir gecesidir.80 yıl ibadet etmiş gibi olur.Korkunc sırat köprüsünden yıldırım gibi geçer.[B][B]Yirmi sekizinci gecesi teravih kılan, cennet-i ala da bin derece verilir[B][B]Yirmi dokuzuncu gecesi teravih kılan,bin defa hac edip bin haccı kabul olmuş sevabı alır.[B]Otuzuncu gecesi teravih kılan,kula Allah (c.c.) "Ey kulum,cennetime gir,cennet meyvalarımdan ye,selsebil ırmağında yıkan,Kevser ırmağından su iç,ben senin Allah’ınım sende benim kulumsun". diye hitap eder.[/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B]