Teravih Namazı Cemaatle Kılınışı

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Eylül tarafından 13 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Eylül

Eylül Moderatör

Cemâat ileTeravih namazı kılınışı 4 rekat için :

20 Rekattır.

2 rekatte bir selâm verildiğinde; sabah namazının sünneti gibi,
    4 rekatte bir selâm verildiğinde; ikindi namazının sünneti “mesela ilk oturuşta Allahümme salli ve Allahümme barik okunur” gibi kılınır.

4 Rekatin ardından Selâm Verilerek Teravihin Cemaatle Kılınışı :

Namazı kıldıracak imam:
    Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum diye niyet ederek iftitah tekbîrini alıp ellerini bağlar.

İmamın arkasında kılan cemâatde niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama diyerek niyet eder ve imamın tekbirinden sonra Allahü Ekber diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar.

İmam ve cemaat sessizce Sübhâneke'yi okuduktan sonra Cemaat başka birşey okumaz. İmam sessizce Euzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir sure okuyup rüku ve secdeler yapılarak ikinci rekata kalkılır.

Burada imam sessizce Besmele'yi, açıktan fatiha ve bir sure okuyup rüku ve secdeleri yapar ve otururlar.
    2. rekatın sonundaki bu ilk oturuşta imam ve cemaat Ettehiyyatü, Salli Barik okur ve 3. rekata kalkarlar.

3. rekatın başında hem imam, hem de cemaat sesizce sübhanekeyi okur. Akabinde imam sessizce Euzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir sure okur. Ardından rüku ve secdeleri yaparak 4. rekata kalkarlar.

İmam sessizce Besmele'yi, açiktan da fatiha ve bir sure okuyarak yine rüku ve secdeler yapılıp oturulur.
    Bu oturuşta da imam ve cemaat Ettehiyyatü, Salli, Barik ile Rabbena atina duasını okuduktan sonra selam verirler. Böylelikle teravih namazinin ilk 4 rekatı kılınmış olur.

Bundan sonra 3 rekatli vitîr namazıda cemaatle kılınır.

Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019