Temizliğin Önemi Nedir? Kısa, Temizlik Hakkında Peygamberimizin Tavsiyeleri

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve saadet tarafından 6 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Temizliğin Önemi Nedir? Kısa, Temizlik Hakkında Peygamberimizin Tavsiyeleri

  Beden ve Elbise Temizliği İnsan vücudu yeryüzü gibidir. Üzerindeki canlı sayısı yeryüzündeki canlılardan daha fazladır. Araştırmalar, bir yıkanmada vücudun 200 milyon mikroptan temizlendiğini ortaya koymaktadır.

  Efendimiz, “Yedigünde bir defa, baş ve vücudunun tamamını yıkamak, Allah’ın her müslüman üzerinde bir hakkıdır.” buyurmaktadır. (Müslim, “Cuma”, 849)

  Uykudan uyanırken, tuvaletten çıkarken, yemekten önce ve yemekten sonra elleri yıkamak, Hz. Peygamber’in sünnetidir. Kur’an’ın inen ikinci emri, beden ve elbise temizliğiyle ilgilidir. “Elbiseni tertemiz tut, maddî manevî kirlerden arın, pis ve murdar olan her şeyden kaçın.” (Müddessir, 74/4-6)

  Arap yarımadasının ortasında ve Mekke şehrinde dünyanın en az su kullanan toplumunun, dünyanın en çok su kullanan toplumu haline gelmesi, İslâm’da çeşit yıkamanın vaz edilmesi, temizliğin önemiyle ilgili 40 kadar hadisin zikredilmesi, Hz. Peygamber’in temizliğe, koruyucu hekimliğe, dolaysıyla sağlığa ne kadar önem verdiğini göstermektedir.

  Çevre Temizliği


  Hz. Peygamber, kendi mescidini temiz tutmayı emrettiği gibi yeryüzü mescidini de temiz tutmayı emretmiştir. Koruyucu hekimlikte çevre temizliği, ev, bahçe, yol, su, yakın ve uzak mekânları kapsamaktadır.

  Allah Resûlü, sağlık adına çevreyi temiz tutma konusunda aşağıdaki hususlara dikkat çekmektedir:
  • “Avlunuzu temizleyiniz, Yahudilere benzemeyiniz!”1
  • “Mescide tükürmek hatadır, onun keffâreti, temizlenmesidir.”2
  • “Akşam yatarken kapıları kilitleyiniz, su kırbalarının ağzını bağlayın, kapların üzerini örtünüz, ışığı söndürünüz.”3
  • “Aksırdığınız zaman, elinizin yahut elbisenizin bir yanı ile yüzünüzü kapatın.”4
  • “Biriniz esnediğinde eliyle ağzını kapatsın.”5
  Bütün bu hadislerin, insanı mikrobik hastalıklara karşı korumaya yönelik olduğu, ancak mikrobun XIX. yüzyılda keşfinden sonra anlaşılmıştır.


  Tanınmış bakteriyoloji uzmanı İngiliz Dr. Nelson,
  “Eğer Hz. Muhammed’in öğretileri dünyanın her tarafında uygulansa, mikropların sebep olduğu pek çok hastalık ortadan kalkar.” demiştir.

  144 ülkenin katıldığı ilk “çevre ve insan” konferansı, 1970 İsveç’in başkenti Stockholm’da BM tarafından gerçekleştirilir. Bundan 14 asır önce Hz. Peygamber, su kaynaklarının yakınlarında, yol kenarlarında ve ağaç gölgeliklerinde, durgun sulara ihtiyaç gidermeyi yasaklamıştır, hatta çevreyi kirletenleri, lanetliler grubundan saymıştır “Sakın lânete uğrayanlardan olmayınız”, buyurunca, sahabeler, “Bunlar kimlerdir?” diye sordular. Peygamberimiz de “Herkesin gelip geçtiği yollara, gölgeliklere, su kenarlarına ve ağaçların altına abdest bozup kirletenlerdir.” diye cevap verdi. 6


  1 Tirmizî, “Edeb”, 41.
  2 Buhârî, “Salât”, 37.
  3 Müslim, “Eşribe”, 3755. 5.
  4 Ebû Dâvud, “Edeb”, 90.
  5 Müslim, “Zühd”, 57-58
  6 Müslim, “Taharet”, 269.