Temizliğin fert ve toplum hayatındaki yeri nedir?

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 25 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Temizliğin fert ve toplum hayatındaki yeri

  "Şüphesiz ki yüce Allah güzeldir. İyi, güzel ve hoş olanı sever. Temizdir, temizliği sever. Kerimdir, keremi sever; Cömettir, cömertliği sever. Öyleyse çevrenizi temiz tutun." (Tirmiz i, Edeb 41).

  İslam dini insanın dünya ve ahiret mutluluğunu hedeflemiştîr ve bunun için insan hayatının bütününe ilişkin temel koyucu tavsiyelerde bulunur.

  Huzurlu, sağlık ve nezih bir hayat için temizliğin önemi açıktır. Gerek kişisel açıdan, gerek doğal ve sosyal çevre açısından temizlik bir zorunluluktur.

  Diğer taraftan sağlıklı bir hayat için temizlik vazgeçilmezdir. Pek çok hastalığın, temizlik kurallarına uymaktan kaynaklandığı, mikropların temiz olmayan ortamlarda yerleştikleri ve çoğaldıkları bilinmektedir.

  Beden ve çevreye ilişkin temizlik kurallarının gözetilmesi, nasıl çeşitli rahatsızlıklara ve huzursuzluklara yol açarsa, aynı şekilde manevi temizlik olarak nitelendirilebilecek ahlaki güzelliklere uylması da bireysel ve toplumsal açıdan sıkıntılara neden olur. Bundan dolayı onurlu, saygın ve düzeyli bir hayat için insanların madden ve manen temiz olmaları gerekir.
   
  Emre bunu beğendi.