Tekasür suresi hakkında bilgi

Konusu 'Kur'an-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Lasey tarafından 30 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Tekasür Suresinde Ne Anlatılmaktadır

  Kur'an insanı hidayete çağırır ve bunun için gerekli olan bütün argümanları kullanır. Hem dünya hayatında hem de ahiret hayatına dair külfet-nimet ilişkisini çarpıcı örneklerle açıklar ve insanın önüne çıkması kesin olan neticeye vurgu yapar.

  Kur'an'ın hidayet çağrısına temel olan beyanlar kısaca " insanların hayırda ve iyilikte yarışması" anlamına gelecek bir forma sahiptir. Kur'an, insan hayatını ilgilendiren her konuda, sonuçları itibarıyla kendi iyiliğine olan hayırlı bir yol tutması ve o yolda ısrarla yürümesini öğütler.

  Ne var ki insanların çoğu bu çağrıyı "inatla/ısrarla" kulak ardı ederek, bile bile kendilerini ziyan etmektedirler. Onlar iyilikte yarışmak yerine, dünyevileşme yolunda hırs göstermeyi ve mal istiflemeyi yeğlemiş bulunuyorlar.


  Mallarla ve avlad-ü iyalin çokluğuyla övünmek, bu durumu kibirlenmeye vesile kılmak da böyledir. Halbuki insanlar cehennemi bütün çıplaklığı ile görmüş olsaydı, mallarının ve soylarının çokluğuyla böbürlenmek yerine, sahip oldukları nimetlerin hesabını nasıl vereceklerini düşünürlerdi.

  Fakat hiç şüphe yok ki böyleleri, eninde sonunda cehennemi çıplak gözle ve bütün gerçekliği ile göreceklerdir. Allah'ın ihtarı bu yöndedir ve kuşkusuz kesindir...


  Rahman ve Rahim (olan) Allah'ın adıyla

  1. (Sahip olduğunuz mal ve evlad-ü iyalin) çokluğuyla övünmek, sizi oyalayıp durdu.

  2. Ta ki; kabirleri ziyaret edinceye (ve çokluğunuzla şımarmak için ölülerinizi sayıp dökünceye) kadar (ileri gittiniz).

  3. Fakat hayır! (İş öyle değil) vakti gelince bileceksiniz! 4. Elbette ki öyle değil; ileride (görüp) bileceksiniz!

  5-6. Tabi ya! Kesin bilgiye sahip olsaydınız, o cehennemi elbette görürdünüz.

  7. Fakat andolsun ki, onu gözünüzle kesin olarak göreceksiniz.

  8. Sonra o gün, size verilen) nimetlerden mutlaka hesaba çekileceksiniz? (Tekasür 102.)

  *Tekasür, yani çokluk/gösteriş/güç/sayısal üstünlük size o kadar çekici geliyor ki, ondan çok daha önemli şeylerden tüm ilginizi kesiyorsunuz. Güç veya nüfuz elde edebileceğiniz tüm imkanlara sahip olabilmek için var gücünüzle çabalıyorsunuz. Hayat standardını yükseltebilmek için zayıfların sırtına binmeyi, gücü elinizde tutabilmek için sermayeyi ve iktidarı, insanlığın tepesinde korku hükümdarlığı kurabilmek için silah teknolojisini geliştirmeyi ilke edinmişsiniz. O nedenle yeryüzünün maddi bütün lezzetleri sizin hırsınızın yegane hedefi, sahip olduğunuz her şey gururunuzun kaynağı olmuş...