Dua Tecdidi iman,Nikah tazeleme duası

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve saadet tarafından 31 Aralık 2018 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör Admin

Tecdidi iman,Nikah tazeleme duası

Tecdidi iman:

Allah'ım Büluğa erdiğim andan bu ana gelinceye kadar, islam düşmanlarına ve bid'at ehline aldanarak, Yaptığım yanlış, bozuk i'tikadlarıma ve bid'at, fısk olan söylediklerime, dinlediklerime, gördüklerime ve işlediklerime nadim oldum, pişmanoldum, bir daha böyle yanlış inanmamağa ve yapmamağa azm, cezm ve kasd eyledim. Peygamberlerin evveli adem (as) ve ahiri bizim Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa aleyhisselamdır. Bu iki Peygambere ve ikisi arasında gelmiş geçmiş Peygamberlerin cümlesine iman etdim. Hepsi hakdır, sadıkdır. Bildirdikleri doğrudur. amentü billah ve bi-ma cae min indillah, ala muradillah, ve amentü bi-Resülillah ve bi-ma cae min indi Resülillah ala murad-i Resülillah, amentü billahi ve Melaiketihi ve kütübihi ve Rüsülihi velyevmil-ahiri ve bilkaderi hayrihi ve şerrihi minallahi teala vel-ba'sü ba'delmevti hakkun eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve resülüh.

Tecdidi nikah:
    Tecdid-i iman dan sonra, iki şahit yanında tecdid-i nikah yapmak iyi olur Kolaylık olmak için, nikahı yenilemeye hanımdan vekalet almalı, iki şahid yanında, “Öteden beri, nikahım altında bulunan hanımımı, onun tarafından vekil olarak ve tarafımdan asil olarak kendime nikah ettim” söylemelidir. Camilerde Cuma akşamları yapılan meşhur tecdid-i iman ve tecdid-i nikahı cemaat ile okumak bu hükme dayanmaktadır.
    Camide, imam efendi, yukarıdaki ifadeyi cemaat ile birlikte söylerse, cemaat birbirlerine şahid olmuş, hanımından vekalet alanların nikahları tazelenmiş olur.
    Cemaat ile birlikte, “Allahümme inni üridü en üceddidel imane vennikaha tecdiden bi-kavli la ilahe illallah Muhammedün resûlullah.” duasını okuyanlar, “İmanınızı La ilahe illallah sözü ile yenileyin!” hadis-i şerifindeki emre uymuş olurlar.