Tebareke (Mülk Suresi) okumanın fazileti

Konusu 'Kur'an-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Lasey tarafından 5 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Mülk Tebareke Suresinin Fazileti

  Ebu Hüreyre'nin (radıyallahu anh) rivayet ettiğine göre Resul-i Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: "Kur'an-ı Kerim'de otuz ayetlik (şanı yüce) bir sure vardır. Bu sure (kendisini okuyan) kimseye (kıyamet günü) şefat eder ve Allah'ın onu affetmesini sağar. Bu sure Tebareke (Mülk) suresidir." (Ebu Davud, Salat, 327; Tirmizi, Fezailü'l-Kur'an, 9.)

  İbn Abbas (radıyallahu anh) tıyor: "Sahabilerden biri, kabir olduğunu bilmediği bir kabrin üzerine çadırını kurmuştu. Bir de ne görsün; orası Mülk suresini sonuna kadar okuyan bir kimsenin kabri değil mi? bunun üzerine çadır kuran adam Resulullah'a gelerek,

  -Ey Allah'ın Resulü! Kabir olduğunu bilmediğim bir yere çadırımı kurmuştum, ansızın oradan bir adam belirdi ve Mülk suresini sonuna kdar okudu, dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem),

  - Bu sure (kabir azabına, veya kabir azabına sebep olan günahlara karşı) engeldir, bu sure kurtuluş sebebidir, kişiyi kabir azabından kurtarır, buyurmuştur." (Tirmizi, Fezailü'l-Kur'an, 9)

  Cabir'den (radıyallahu anh) rivayete göre: "Hz. Peygamber, Elif-lam mim. Tenzil... (secde suresi) suresiyle, Tebarekellezi... (Mülk suresi) suresini okumadan uyumazdı." (Tirmizi, Fezailü'l-Kur'an, 9)

  mülk tebareke suresinin fazileti.jpg