Tavafın Sahih Olmasının Şartları

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Beyza tarafından 17 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Tavafın sahih olması nedenleri

  1. Niyet. 2. Tavafın Haremi Şerif içerisinde, Kabe'nin Etrafında Yapılması 3. Tavafı zamanında yapmak. 4. Tavafın en az dört şavtını yapmak.
  1- Niyet;Niyetsiz yapılan tavaf sahih olmaz. Niyetin kalp ile yapılması gerekir, dil ile yapmak müntahaptır. Niyette tavafın türünü yani bu yapılan tavafın kudüm tavafı mı, ziyaret tavafı mı yoksa umre tavafı mı olduğunu tayin etmek gerekmez; mutlak tavafa niyet yeterlidir.

  2- Tavafın Haremi Şerif içerisinde, Kabe'nin Etrafında Yapılması: Kabe'nin etrafında tavaf yapılan yere tavaf alanaaı anlamınaa gelen “metâf “ denir. Tavaf sadece burada yapılmaz. Mescid-i Harâm’ın içinde olmak şartıyla, daha geniş devir yapılarak metâfın dışından, hatta mescidin üst katlarından Kabe'nin çevresi dolaşılabilir. Fakat Harem-i şerifin dışından dolaşmak tavaf sayılmaz

  3- Tavafın Zamanında Yapılması
  Tavafın hangi vakitten itibaren yapılacağı yani başlangıç vakti önemlidir. Son vakti için bir sınır yoktur, ömrün sonuna kadar herhangi bir vakitte yapılması yeterlidir.

  4. Tavafın en az dört şavtını yapmak.
  Tavafın yediye tamamlanması farz değildir, vaciptir. Yedi şavtın tamamını yapmak lazım. Şayet dört şavt yapılırsa eksik kalan her şavt için ceza gerekir