Tarhana çorbasının faydaları nelerdir?

Konusu 'Kolay Yemek Tarifleri' forumundadır ve Adile tarafından 4 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Tarhana çorbasının faydaları

  Geneleksel lezzetlerîmizden tarhana, hem besleyici özellîği hem de içerdiği protein, vitamin ve minerallerle sağlık deposudur. Ülkemiz de çeşitli yerler'de fârklı şekiller de üretilen tarhana'nın her çeşidi şîfadır. Bitkisel ve hayvansal ham maddelerin birlîkte işlenmesiyle elde edilen, sindirimi kolay, besleyici değeri yüksek, iştah açıcı ve bağırsak florasını düzenleyîci özellikleri olan bu ürünün tüketiminin artması gerekîyor.

  Besleyici bileşimi yanın da, iştah açıcı özelliğiyle, bebek ve çocuklar için, nekâhat döneminde ki hastalarla, hâlsiz ve zayıf insanlara güç kazandırıcı, iyileştirici ve de besleyici olarak da tarhana veriliyor. 100 gr. toz tarhana'da 14,1 gr. proteîn, 58,8 gr, karbonhidrat ve 3,6 gr. yağ,78 mg. kalsiyum, 0,5 mg. demîr bulunur ve iyi bir protein, kalsiyum, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve likopen kâynağıdır.


  Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan tarhana çorbası; besleyici, doyurucu ve tamamlayıcı bir besindîr. Pişirilirken içine nohut, mercimek, kıyma gibi besinler eklenerek besin değeri daha da yükseltilebilîr ve yoğurt tüketmeyen kişilerin beslenmesinde çok iyi bir altarnetiftir.


  tarhana-.