Tahiyyetü'l mescid namazı nasıl kılınır?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Tahiyyetü’l Mescid, mescidin selamlanması, saygı gösterilmesi demek ise de esasında mescidlerin sahibi olan Allah’a saygı ve tazim anlamını içermektedir. Bu bakımdan Peygamberimiz “Biriniz mescide girdiğinde, oturmadan önce iki rek‘at namaz kılsın” buyurmuştur. (Müslim, “Salatü’lmüsafirîn”, 11)

  Şafiî mezhebine göre mescide ne zaman girilirse girilsin bu namazın kılınması müstehaptır. Hanefîler’e ve Malikîler’e göre ise kerahet vakitlerinde mescide giren kimsenin bu namazı kılması mekruhtur. Kişi bunun yerine tesbih ve tehlîlde bulunarak ve salavat getirerek mescidi selamlamış olur. Normal vakitlerde mescide girdiği halde Tahiyyetü’l Mescid kılamayan kimsenin, bunun yerine dört defa “Sübhanellahi ve’l hamdü lillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber” demesi menduptur.

  TAHİYYETÜ’L MESCİD NAMAZI KAÇ REKATTIR?

  Cuma vakti hatip hutbedeyken mescide giren kimse Hanefî ve Malikîler’e göre Tahiyyetü’l Mescid kılamaz. Şafiîler’e ve Hanbelîler’e göre ise uzatmamak ve iki rek‘atı geçmemek şartıyla bu durumda Tahiyyetü’l Mescid kılınır.

  Mescide günde birden fazla girilmesi halinde bir kere Tahiyyetü’l Mescid kılmak yeterlidir. Mescide girildikten sonra Tahiyyetü’l Mescid kılmadan oturulursa, Hanefî ve Malikîler’e göre bu namaz, yine de kılınabilir; ancak oturmadan önce kılmak daha faziletlidir. Şafiîler’e göre ise eğer kişi kasten oturmuşsa bu namaz sakıt olur.

  Bir mescide, herhangi bir namazı kılmak için veya farz kılmak ve imama uymak niyetiyle girmek ve oturmadan o namaza başlamak da Tahiyyetü’l Mescid yerine geçer.