Taharet nedir nasıl alınır?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Taharet : Temizlik manasındadır.

  Dinimizde temizlik imanın yarısıdır diye bir kural var. İşte bu noktada taharet almak, temizlenmek ve arınmak için sadece bir temizlik aktivitesi değil, aynı zamanda önemli bir iman koşuludur. Şimdi taheret alınışı hakkında bilgi verip taharetin faydası ve yararı nelerdir öğrenelim.

  Taharet (abdest gusül istinca istibra istinca nedir
  Taharet necasetten veya abdestsizlikten temizlenmektir.
  İstinca ön veya arkadan çıkan necaseti temizlemektir.
  İstibra erkeklerin idrarlarını akıttıktan sonraki yaptıkları temizliktir.
  İstinka ön ve arka temizliğinde mubalağa yapmaktır. Hadis-i Şerif

  Temizlik İslam dininin ana temelidir. Yapılan ibadetlere temizlikle başlanır ve ancak temiz olanlar ibadet edebilir. İslami dini kurallara uygun temizlik TAHARET adı altında toplanır. İslamiyetin temizliğe verdiği dikkat ve ehemniyeti hiç bir medeniyet hiç bir din göstermemiştir. Ancak tatbikatta müslümanlar İslamiyeti tam olarak ve kamilen yaşamadıkları için temizliğe dikkat etmiyorlarsa uygulamıyorlarsa suç kesinlikle İslamiyetin deil müslümanların dikkatsizliğinden ve de bilgisizliğindendir. İslam dini insanların içlerini namaz, ibadet ve de zikir v.s ile temizlerken dış kısmının temizliğine de gusül ve abdest v.s ile çok dikkat etmektedir. Hadesten ve necasetten temizliklere dikkat etmedikçe ibadetleri ve de namazları kılmak mümkün olamıyacaktır.


  Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor :
  “Şüphesiz ki,Allah çokça tevbe edenleri ve iyice temizlenenleri sever.” ( Bakara Suresi : 222 )
  Sevgililer Sevgilisi Peygamberimiz (s.a.s) Efendimiz : ” Temizlik imanın yarısıdır.” buyurarak dinimizin temizliğe verdiği önemi belirtmiştir.