suyu üç yudumda içmenin faydası

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Suyu üç yudumda içmek ve de sonunda Elhâmdülillah demek: Su içmenin adaplarındandır. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salâtu vesselam buyuruyor: [Suyu çocuğûn memeyi emmesi gibi için. Depodân doldurur gibi içmeyin. Ondan ciğer hastalıkları zuhur eder.]

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam suyu ve diğer meşrubatı üç nefeste içer (Buhârî, Eşribe, 26) ve bu hususta da şöyle buyururdu: [Deve gibi bir nefeste içmeyin. İki veya üç nefeste için. Bir şey içeceğiniz zaman besmele çekin; içtikten sonrâ da elhamdülillah deyin!] (Tirmizî, Eşribe, 13)

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam suyu üç nefeste içmenin faydalarını şöyle açıklamıştır:

  - Üç nefeste içen kişi suya iyice kanar, böylece susuzluğu teskin edilmiş olur.

  - Suyu üç nefeste içmek sağlık açısından daha uygundur. (Müslim, Tahâret, 65; Eşribe, 121)

  Suyun mideye azar azar înmesi durumunda insanın vücut yapısı, onu hemen ihtiyâç duyulan yere sevk edmektedir. Çok miktarda suyun birden hücumu halinde ise vücut, dengesini kâybederek vazifesini tam olarak yapamaz: Üşüyen bir kimse midesine aniden inen suyun soğukluğu ile daha da üşür; hararetli vücut da bir anda gelen çok suya karşı tepki gösterir ve de suyûn serinliğinden tam olarak istifâde edemez. Yavaş yavaş ve azar azar içilmesi durumunda ise bu gibi zararlı durumlar söz konusu olmaz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019