Susuzluktan dolayı güçsüz düşenler oruçlarını bozabilirler mi?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Lasey tarafından 12 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Susuzluktan dolayı güçsüz düşenler oruçlarını bozabilirler mi?

  Oruç tutmak, İslam rükünlerinden biridir ve yalnızca açlık ya da susuzluk nedeniyle bu ibadette gevşeklik göstermemek gerekir aksine Cenab-ı Allah’tan yardım dileyerek sabretmesi gerekir. Bununla birlikte başına su dökmesi ağzını suyla çalkalamasında sakınca yoktur.

  Söz konusu durumda güne oruçlu olarak başlar daha sonra orucu tamamlayamayacağına kanaat getirir ise ve bir hastalıktan ya da ölümden korkarsa bu durumda orucunu bozması caiz olur. Yalnızca bir düşünceden dolayı orucunu yemez, aksine kesin bir zorluk oluştuğu takdirde orucunu bozabilir.

  İbn Kudame (r.anha) şöyle dedi: Tercihli görüşe göre açlık veya susuzluktan dolayı başına bir şey gelmesinden korkarsa orucunu yemesi caizdir.

  Resul-i Ekrem Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Mezhep alimleri açlık veya susuzluktan dolayı başına bir şey gelmesinden korkan kimse, sağlıklı ve yerleşik olsa bile orucunu yemesi gerekir. Nitekim yüce Allah şöyle dedi: “……. Kendinizi helâk etmeyin. Şüphesiz Allah, size karşı çok merhametlidir.” Nisa/29 “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın” Bakara/195 ancak hasta gibi orucunu kaza etmesi gerekir.(Mecmu 6/258)

  Sonuç olarak böyle bir durumda orucu kaza etmeniz gerekir.