Soru Sünnet Yerine Kaza Namazı Kılınabilir mi?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Sünnet Yerine Kaza Namazı Kılınabilir mi?

  Kuranımızın daha fazla üzerinde bulunduğu ibadettir.Farz olduğu için bu ibadetin kesinlikle yerine getirilmesi gerekir.Namazımızı kazaya bırakmada hayati tehlikeden başka hiç bir mazeret kabul edilmez.Yani namazı sonra kılırım diye hiç bir namaz kazaya bırakılmamalıdır.Uyku ve unutma gibi durumlarda namazlar hemen kaza edilmesi gerekir. Geçmişte bir müsliman gafletine uyup namazları kılmamış bunların kazasını kılarkan sünnetide kılmalımıdır ? Bu konuda mezhepler şöyle der ;

  Hanefi mezhebi :Sünneti gayri müekked olan ikindi namazı ve yatsı namazlarının yerine kaza namazı kılabilir. Ama müekked olan sünnetlerin her hâlükârda kılınması gerektiğini belirmiştir.

  Dört mezhep:Herhangi bir insanın kazaya bıraktığı namazı varsa nafile namazları kılmak yerine borçlu olduğu kaza namazlarını kılması daha iyidir.

  Şafi Maliki ve Hanbeli:Kazaya bıraktığı namazları olan insanlar 5 vakit namazı sünneti yerine kaza namazını kılabilirler.Hanbeli mezhebi bu hususta sabah namazı sünnetini istisna tutmuş ve sabah namazı sünnetinin sevabı bol bir namaz olduğunu ve kılınması kesinlikle gerektiğini söylemiştir.