Sultan Dördüncü Mustafa hayatı

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  IV. Mustafa 29. Osmanlı Padişahı, 94. İslam halifesidir.

  Babası birinci Abdülhamid Han, annesi Aişe Sineperver Valide sultandır. İstanbul'da 8 Eylül 1779'da dünyaya geldi. Sultan 4. Mustafa ortadan biraz uzunca boylu, açık tenli, siyah gür sakallı vede biraz çatık kaşlı idi. Hırçın bir tabiata sahip olması sebebiyle yakın çevresi ile bile iyi geçinemez, fazla merak yüzünden de kimselere güvenmezdi.

  Şehzadeliğinde yüksek din ve fen bilgileri öğretilerek yetiştirildi. III.Selim’in, Kabakçı Mustafa liderliğindeki ayaklanmacılar tarafından tahttan indirilmesi üzerine, 29 Mayıs 1807’de tahta çıktı.
  28 Temmuz 1808 tarihinde de ise tahtan indirildi. Muhafazakarlar’la işbirliği yapan IV.Mustafa, Nizam-ı Cedid yanlılarının sindirilmesine karşı hareketsiz kaldı.


  Kısa süren saltanatı devletin iç karışıklıkları içinde geçti. Devletin içine, saraya kadar giren isyancıların kendisini de tahtan indirebilecekleri tehlikesini yaşadı. Olayların yatıştırılması için tarihimizde Ocaklı ile anlaşma yapan ilk padişah olduğu gibi devletin idaresinde de bir ortaklık kurmuş oldu. Bu ortaklık da onun sonunu hazırladı.