Suda Eriyen Vitaminlerin Görevleri ve Özellikleri

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Lasey tarafından 10 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Suda Eriyen Vitaminler

  VİTAMİN NEDİR?  Vücuttaki hayati fonsiyonlarımızın düzenli bir şekilde sürdürülmesi için vitaminlere ihtiyaç duyulur. Bilimsel araştırmalar da latince kelimeler kullanıldığından " vita " kelimesinin buradaki anlamı da " yaşam " demektir.

  Vitaminler suda eriyen ( C, B grubu vitaminleri ) ve yağda eriyenler ( A, D, E, K vitaminleri ) olmak üzere ikiye ayrılır. Suda eriyen vitaminlerin fazlası idrar ile dışarı atılırken, yağda eriyen vitaminlerin fazlası karaciğerde depolanır. Vitaminler sağlığımız açısından olmazsa olmazlarımızdır. Bu sebeple kendi içinde bir çok çeşidi olan bu vitaminleri yeterli düzeyde almak gerekir. Yediğimiz ve içtiğimiz birçok besin, çeşitli vitaminleri barındırmaktadır. Şimdi sizlere yiyecek ve içeceklerin hangi vitaminleri barındırdığı ve vücudumuz üzerinde etkisi hakkında bilgilendirmek istiyorum.

  SUDA ERİYEN VİTAMİNLER

  Suda Eriyen Vitaminlerin Görevleri ve Özellikleri.
  B1 VİTAMİNİ

  Vücudumuzda enerji üretimine katkı sağlar. Kalp sağlığı ve sinir sistemi üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Zihinsel faaliyetlerimizde etki gösterir. B1 vitamini eksikliğinde yorgunluk ve baş dönmesi olmaktadır. Uzun süre bu vitamin eksikliğinde dolaşım sisteminde yavaşlamalara ve kalp kasında zayıflamalar oluşur. Beriberi hastalığına neden olmaktadır. ( Beriberi hastalığı; felçlilik, kas erimesi, refleksleri kontrol edememe )

  B1 VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR

  Suda Eriyen Vitaminlerin Görevleri ve Özellikleri-.


  Tam buğdaylı besinlerde, sebzeler, karaciğer, sakatatlar, et, süt, kuru baklagil, mısır, pirinç, yumurta, ceviz, fındık ve fıstıkta bol miktarda bulunmaktadır.

  B2 VİTAMİNİ

  Suda Eriyen Vitaminlerin Görevleri ve Özellikleri-1.

  Hücresel solunum reaksiyonları için gerekli olan bir vitamindir. Ayrıca görme duyusunun en etkin bir şekilde kullanılmasına katkı sağlar. Cilt ve deri sağlığını koruyucu etkisi vardır. Vücuda alınan demirin bağırsaklarda emilimini kolaylaştırır. Vücuda alınan demirin bağırsaklarda emilimini kolaylaştırır. Eksikliği durumunda ağız kenarlarında çatlaklar oluşarak deride şekil bozukluğu meydana getirir. Anemi oluşması ve sinir sisteminde bozukluklar meydana gelebilir.

  B2 VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR

  Tam tahıllı besinler, yumurta,yeşil yapraklı sebzeler,balık, et ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. NOT: B2 vitamini barındıran yiyecekler ışığa karşı duyarlıdır. Işığın olduğu ortamda vitamin olma özelliğini yitirir. Bu sebeple ışıkta bekletilmemelidir. Ayrıca sebzeleri pişirdikten sonra suyunu dökmeyiniz. Yoğurdun suyunda da B2 vitamini mevcuttur. Yoğurdun suyunu da dökmeyiniz. Ayran yapacağınız zaman mutlaka kullanınız.

  B3 VİTAMİNİ

  Suda Eriyen Vitaminlerin Görevleri ve Özellikleri-2.


  Kanda bulunan şekeri düzenleyen insülün hormonunun sentezi için gerekli olan bir vitamindir. Eksikliğinde mide ve deri hastalıklarına yol açar. Karaciğerde işlev bozukluğu oluşarak eller ve yüzde kızarmalar meydana gelir.

  B3 VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR

  Tam buğdaylı besinler ve et, balık, tavuk, fıstık gibi yüksek proteine sahip besinlerde bulunmaktadır.

  B5 VİTAMİNİ

  Suda Eriyen Vitaminlerin Görevleri ve Özellikleri-3.

  Cilt sağlığı ve saç sağlığı açısından oldukça önemli bir vitamin çeşididir. Vücudu iltihaplanmalara karşı korur.

  B5 VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR

  Bir çok besinde bulunmaktadır.

  B6 VİTAMİNİ

  Suda Eriyen Vitaminlerin Görevleri ve Özellikleri-4.

  Vücuda alınan karbonhidrat ve yağların parçalanması ile elde edilen enerjiyi ortaya çıkarmakta görev alır. Eksikliği cilt sağlığı ve sinir sistemi üzerinde olumsuzluklara yol açar. Ayrıca unutkanlık, kabızlık ve mide şikayetiniz var ise bu vitaminize baktırmayı ihmal etmeyiniz.

  B6 VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR

  Yeşil yapraklı sebzeler,et, karaciğer, böbrek,kuru baklagiller, balık, tavuk, fındık, fıstık ve tam buğdaylı besinlerde bol miktarda bulunmaktadır.

  B7 VİTAMİNİ

  Suda Eriyen Vitaminlerin Görevleri ve Özellikleri-5.


  Cilt sağlığı ve vücutta keratinin gerekli olduğu saç ve tırnaklar için önem arz eden bir vitamindir. Sindirim ve sinir sisteminin görevini yerine getirmesine sağlar. Eksikliğinde deride pullanma-şişme, kasların düzensizliği görülür.

  B9 VİTAMİNİ

  Suda Eriyen Vitaminlerin Görevleri ve Özellikleri-6.

  Genellikle folik asit olarak bildiğimiz bu vitamin özellikle hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında kullanılması gereken bir vitamindir. Bebeğin sinir sisteminin gelişiminde oldukça etkilidir. Ayrıca kan hücre üretimi ve karaciğerin sağlıklı olarak çalışması için gerekli olan bir vitamindir. Eksikliğinde anemi görülmektedir. B9 vitamininin yetersizliğinin en önemli nedeni yetersiz sebze ve meyve tüketmemektir.

  B9 VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR

  Yeşil sebzeler, karaciğer, sakatatlar, maya, fıstık, baklagil, portakal gibi besinlerde bulunmaktadır.

  B12 VİTAMİNİ

  Suda Eriyen Vitaminlerin Görevleri ve Özellikleri-7.

  Kanda oksijen taşıyan ve kan hücrelerinin gelişimi için oldukça önem arz eden bir vitamindir. Ayrıca sinir sistemi ve vücudun gelişim göstermesi için gerekli olan bir vitamindir. B12 vitamini sigara tüketen insanlarda daha çok görülür. Bu da kansızlık oluşumuna neden olur. Bazı cilt problemlerinde B12 eksikliği sebep olmaktadır.

  B12 VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR

  Hayvansal ürünlerde bol miktarda bulunmaktadır.

  C VİTAMİNİ

  Suda Eriyen Vitaminlerin Görevleri ve Özellikleri-8.

  Bağışıklık sisteminin ana kaynağını oluşturur. C vitamini kanser ( özellikle meme ve cilt kanseri ) gibi etkilerin oluşumuna engel olmasıyla birlikte sağlıklı bir kalbe ve cilde sahip olmanızı sağlar. Bu özelliği ile harika bir antioksidandır. Vücut için gerekli olan enerjinin üretilmesine katkı sağlar ve hormonlar için gerekli bir vitamindir. Gözde kararakt oluşumuna engel olur. Eksikliğinde damarlarda ve deride bozulmalar meydana gelir. Yaralar geç iyileşir.

  C VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR

  Portakal, mandalina, limon, brokoli, böğürtlen, kuşburnu, patates,marul, lahana, domates, yeşil biber, greyfurt, acı kırmızı biber, bal kabağı, ıspanak, karnabahar gibi besinlerde bulunur. Bu besinleri genel olarak taze tüketmek gerekir yani satın aldıktan kısa bir süre içinde bekletmeden tüketmek gereklidir.

  UZUN SÜRE ANTİBİYOTİK KULLANIMI VÜCUTTA VİTAMİN YETERSİZLİĞİNE YOL AÇAR. Geç kalmadan aile hekimizden randevu alarak ya da sağlık ocağına giderek küçük bir kan tahlili ile vitamin değerlerinize baktırmayı UNUTMAYINIZ!