Su İle Ülser Ve Reflu Tedavisi

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 29 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Reflu, Gastrit ve Ülser nedir ?

  Ülser, gastrit ve reflu konusunda çoğu kez pek sıkıntılar çekmişizdir. Midede yanma , ekişime, ağrı, geğirti, bazen omuza ve sırta vuran ağrılar vb. farklı farklı belirtilerle kendini ortaya çıkarır. Çoğu zaman hayatı kabusa çevirir. Sürekli olarak yanımızda asit düşürücü ilaçlar taşırız. Bu ilaçlarla bir nebze olsun geçici de olsa sıkıntılarımızı atlatmaya çalışırız.

  Bazen de bu hastalıkların yanında faranjit veya sinüzitte kendini ortaya çıkarır. Onun içinde antibiyotikler kullanırız fakat bir türlü başa çıkamayız.

  Oysa tüm bunların kaynağı reflu. Eğer reflünuz varsa beraberinde faranjitte kaçınılmazdır. Mideden gelen asit haliyle yemek borusunu ve boğajı tahriş edecektir.

  Toplumun büyük kesiminde bu şikayetler mevcut. Bu alanda piyasaya çıkan ilaçların çoğalması ve satışı toplumda bu hastalığında hayli yaygın olduğunu gösterir.

  Pek bu derece sıkıntı çektiğimiz bu hastalığın doğal çaresi yok mu? Elbette var. Hemde en ucuz ve ve en yaygın bir şekilde. Çaresi de su. Evet yanlış okumadınız. Günde içeceğiniz bol mitarda su ile bu hatalıklardan kurtulabilirsiniz.

  Bu çözüm İran asıllı ABD’de yaşayan Dr. Fereydoon Batmanghelidj (Feridun Batmangeliç) ait. Dr. Fereydoon "Su: Hasta Değil, Susuzsunuz" kitabında tüm hastalıkların en önemli nedenin, vücudun susuz kalması olduğunu söylüyor. Bu bilim adamına göre yeterli su tüketimi nerdeyse bütün hastalıkların korunmasına yardımcı olabiliyor. Yeterli suyun en faydalı olduğu hastalık ise reflü ve ülserler.

  Peki bu hastalıklarda suyu nasıl tüketmeliyiz.

  Dr. Fereydoon 3 saatte bir 500 ml (1 küçük pet şişe ya da 2 büyük su bardağı) su içmeyi öneriyor. Bu şekilde hastalığın başlangıcında günde 4 litre su tüketilmesini ve akut dönemi geçtikten sonra bunu günde 2,5 litreye düşürülmesini tavsiye ediyor. Akut dönem geçtikten sonra hastaya yemekten yarım saat önce 250ml yemekten 2.5 saat sonra 250ml ve aralarda istediği kadar su içmesini öneriyor. Hasta yıllarca mide ağrısı çekmiyor.

  Kaynak :ilimrehberi.com
   
  Son düzenleme: 28 Nisan 2014