Güncel Su İçmenin Adabı

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Suyu içerken imkanlar doğrultusunda kıbleye yönelerek, oturarak besmele çekip su sağ ele alarak içmelidir.
    Her hususta olduğu gibi su içerkende itidâl üzere hareket etmeli aşırı derecede su içmemeli, çok soğuk ve çok sıcak olanlardan da sakınmak gerekir.

Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam zaman zaman ayakta su içmiş ve bu şekilde su içmenin günah olmadığını göstermek istemiştir. Efendimiz ayakta su içerek ruhsat yönünü göstermiştir.
    Konuyla ilgili rivayetleri beraber değerlendirdiğimizde ayakta su içilebileceği, ancak oturarak içmenin ise daha uygun olduğu söylenebilir.
    İbni Âbbas (r.anh) şöyle dedi: "Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselame zemzem verdim.
    Onu ayakta içti." [Buhârî, Hac 76, Eşribe 76; Müslim, Eşribe 117-119]

İbnî Ömer [r.anh anh]şöyle dedi: "Biz Nebîyy-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem'in zamanında, yürürken bir şey yer, ayakta iken de su içerdik." [Tirmizî, Eşribe 12. Ayrıca bk. İbni Mâce, Et`îme 25]

Âbdullah İbni Amr şöyle dedi: "Ben Rasûlullah (s.a.v)'in ayaktayken de otururken de su içtiğini gördüm." (Tirmizî, Eşribe 12. Ayrıca bk. Nesâî, Sehv 100)

Ebû Hüreye (r.anh) dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Hiçbiriniz ayakta su içmesin. Unutarak içen de kussun!” [Müslim, Eşribe 116]

Ayakta su içmenin lehinde ve aleyhindeki hâdisler dikkate alındığı vakit, Efendimiz (s.a.v)’in ayakta su içtiğine dair rivayetlerin, ayakta su içmeyi yasakladığını belirten hâdislerden daha fazla olduğu anlaşılmaktadır

İmâm Bûharînin de, Kamil Miras’ın dediği gibi "Tecrîd Tercemesî, XII, 53", ayakta su içmekte bir sakınca olmadığı sonucuna vardığı anlaşılmaktadır.

Demek oluyor ki, Fahri Kainat Efendimiz [s.a.v], kendisi de zaman zaman ayakta su içmek suretiyle bunun yasak olmadığını göstermiş, belki de sağlık açısından uygun görmediği için bunun alışkanlık haline getirilmesini istememiştir. Suyu oturarak içmenin daha uygun olduğunu belirtmek,kişileri buna yönlendirmek ve tercihinin buyönde olduğunu daha açık bir şekilde anlatmak için de ayakta su içmenin âleyhinde bulunmuşlardır.