Su İçmek

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  İçinde Çöp Olan Su Dökülür

  Ebu'l-Müsenna el-Cüheni (ra) anlatıyor: "Ebu Said (ra) Mervan'ın yanına gitmişti. Mervan ona: "Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam kaplara solumayı yasakladığını işittin mi?" diye sordu. Ebu Said: "Evet" dedi, ve anlattı: "Adamın birisi: "Ben bir nefeste su içince bir türlü suya kanamıyorum, ne tavsiye edersiniz?" diye sormuştu. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam: "Kabı ağzından ayır, nefes al, sonra içmeye devam et!" buyurdu. Adam: "Kapta çer-çöp görürsem?" diye sordu. Efendimiz (asm) "O takdirde suyu dök!" diye emretti." (Muvatta)

  Su Dinlenerek İçilir

  Suyu deve gibi bir solukta içmeyin.Suyu iki-üç solukta, dinlenerek için. Su içerken besmele çekin. Bitirince de Yüce ALLAH'a hamdedin. (Tirmizi)


  Su Kabına Nefes Edilmez

  Biriniz su içerken su kabına nefes etmesin. (Buhari)
  (Açıklama: Başka hadislerde suyun üç solukta içilmesi esastır. Bu durumda kaba soluma şöyle olabilir: Ağzını kaba dayayınca üç solukta içer ama kabı ağzından ayırmaz ve mecbur kalarak kabın içine solur. Şu halde bu, yasaklanmış olmaktadır. Öyle ise hadis, suyun üç ayrı fasılada içilirken acele etmeden, her fasılada kabın ağızdan uzaklaştırılıp, soluk alıp vererek içilmesini irşad buyurmuş olmaktadır.)

  Sakıncalı Olan Su İçme Şekilleri

  Sizden kimse sakın ayakta içmesin. (Müslim)
  Abdullah İbnu Ömer (ra) anlatıyor: "Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam üzükoyun yatarak dudaklarımızla su içmemizi yasakladı. Keza, tek bir avuçla, avuçlayarak içmemizi de yasakladı ve buyurdu ki: "Sakın sizden kimse köpeklerin içtiği gibi suyu dudaklarıyla içmesin! Yüce ALLAH'ın gazabına uğrayan kavim gibi tek eliyle de içmesin. Suyu çalkalamadıkça geceleyin içmesin, ağzı kapalı ise çalkalamaya gerek yok." (İbn-i Mace)

  Cam Bardak Kullanmak

  Abdullah İbnu Abbas (ra) anlatıyor: "Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam cam bir bardağı vardı, suyu onunla içerdi." (İbn-iMace)

  Gümüş (Ve Her Çeşit Lüks, Pahalı) Bardaktan Su İçmek Sakıncalıdır

  Kim gümüş bir kaptan su içerse, sanki karnına cehennem ateşi doldurmuş gibi olur. (İbn-i Mace)

  Servis Yapan En Son İçer
  Bir topluluğa içecek dağıtan en son içer. (Ebu Davud)

  Süt İçince Ağız Su İle Çalkalanır

  Süt içtiğiniz zaman ağzınızı su ile çalkalayınız. Çünkü o yağlıdır. (İbn-i Mace)

  Su, Sürahi V.B. Şeylerden İçilmez Bardağa Konur
  Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: "Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam su kabının ağzından, bardağa koymaksızın su içmeyi yasakladı." (Buhari)
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019