Strese Karşı Çikolata Yerine Meyve Yiyin

Konusu 'Bunları Biliyor muydunuz?' forumundadır ve Lasey tarafından 10 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin  Strese Karşı Çikolata Yerine Meyve Yiyin

  Strese-Karşı-Çikolata-Yerine-Meyve.


  Çikolatayı kim sevmez? Bu sevginizi “yok edin” demeyeceğiz, sadece biraz mesafe koyun. Arasıra yenen çikolataya bir diyecek yok; ancak fazla miktarda tüketilen şeker, kan şekerini alt üst eder. Şeker miktarı önce fırlar, daha sonra hızla düşer, sonuç olarak yorgunluk, stres ve tatlılara karşı zaafiyet ortaya çıkar. Bunun yerine meyve ve çavdar ürünleri organizma tarafından daha yavaş enerjiye dönüştürülür, kan şekeri dengesini bozmaz.Strese Karşı

  Sinir Besinlerini Tanıyın

  Önemli antistres maddeleri, mineral deposu olarak kalsiyum (Süt ürünleri ve yeşil sebzelerde bulunur.) ve magnezyum’dur (Kepek, çavdar, baklagiller, bal kabağı ve ay çiçeği çekirdeğinde bulunur.). Bu vitaminler grubu, aynı zamanda “sinir vitaminleri” olarak adlandırılır ve bu gibi vitaminler ette, balıkta, kepek, çavdar ürünlerinde ve koyu yeşil sebzelerde bulunur.
  Stres, vitaminlere ve minerallere olan ihtiyacı artırır. Bol miktarda antioksidan vitaminler; yani C, E, beta karotin vitaminleri ve selen bu konuda bize yardımcı olabilir. Pratik olarak bunun anlamı, günde beş kere ufak porsiyonlar halinde meyve, sebze; hergün zeytinyağı, soslu salata ve yulaf ezmesi veya kepek ya da çavdar ekmeği yemektir. Selen, kepek ve çavdarın dışında balıkta da bulunur. Çinko haplarının öğrenmeye oldukça katkısı olduğu da gözlemlenmiştir.Strese Karşı Çikolata Yerine Meyve

  Strese karşı bunları yapın

  Strese karşı uzmanlar çikolata yerine meyve tüketilmesi önerileriyor.
  Çikolatanın aşırı alınması kan şekerini alt üst ettiği ifade ediliyor. Şeker miktarı önce artıyor, daha sonra hemen düşüyor. Sonuç olarak da yorgunluk ve tatlılara karşı istek ortaya çıkar. Buna mukabil meyve daha yavaş enerjiye dönüşür ve kan şekerinin dengesi bozulmaz. Aşırı miktardaki ve yağlı yiyeceklerden, uyku ilacı etkisi yaptığı ve bağışıklık sistemini zayıflattığı için uzak durulmalıdır.Çünkü gün boyunca baş ağrısı yanında, dikkatsiz ve unutkanlık yapar.

  Ayrıca stresten korunmak için anti-stres maddeler olarak tabir edilen kalsiyumun yanısıra kepek, çavdar, baklagiller ve ayçiçeği vb. magnezyum içeren yiyeceklere ağırlık verilmesi gerekir.Beynin kapasitesi için bol meyve ve sebze yenilmelidir. Düzenli meyve ve sebze tüketimi, beyin kapasitesinin azalmasını önlüyor.