Sözlerimize Dikkat Etmeliyiz

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 19 Aralık 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Sözlerimize Dikkat Etmeliyiz

  Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de :“İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın.” (Kaf, 18) buyuruyor. Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) de, “Allaha ve ahiret gününe iman eden ya hayır söylesin ya da sussun.” (Buhari, Edeb, 31; Müslim, İman, 74) buyurmuştur.

  Sözlerimizi tartmak için bu ayet ve hadisin terazisine şu günlerde çok ihtiyacımız var. Dilimizi Allah Azze ve celle'ye vereceğimiz hesap duygusu ile kullanmalı, ya hayır konuşmalı ya da susmalıyız. Bir kimse, nerede ve ne şekilde konuşuyor olursa olsun, kelimelerine dikkat etmesi gerekiyor ve ortamı sanal olsa da sonuçları gerçek olan sosyal medya gibi alanlarda yazmış olduğu yazılar da sözler kapsamındadır. Büyük yangınlar küçük kıvılcımlardan çıktığı gibi, bir sözden ne olacak, dememeli, Allah Azze ve celle'nin huzurunda hesabını verebileceği sözleri söylemeli.

  Kişinin bekçisi ecelidir”

  Kişinin bekçisi ecelidir, denilmiştir ve ecelin bekçisi de Kiramen Katibin dediğimiz günah ve sevapları yazan, her kişiye tahsis edilmiş Allah'ın emriyle onu koruyan takipçi meleklerdir. Görevleri emr-i Hak vaki oluncaya kadar sürecektir ve bunun için kişi eksiksiz tutulan amel defterine hesabı zor amelleri yazdır mamalı, yararlı işler yapmalı, yararı olmayacak hiçbir teşebbüse kalkışmamalı. Eğer bir kişinin sözleri irşada, ıslaha vesile olacaksa konuşmalı ya da yazmalı; ifsada neden olacak ise hem konuşmamalı hem yazmamalı. Edebin bittiği yerde edebiyatın fayda vermeyeceği asla unutulmamalıyız.

  Sözlerimize Dikkat Etmeliyiz.