Soru Sol Elle Yemek Yemek Günah mı ?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Eylül tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Cenab-ı Hakk insanın organlarını pek fazla hikmetlerle yaratmıştır. Bu sebeple akıllı ayrıca bilinçli bir varlık olarak yaratılışımızdaki bu hikmetlere uygun olarak yaşamalı ayrıca organlarımızı da o şekilde kullanmalıyız. Bu hikmete en uygun yaşam biçimini peygamber Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam’de görmekteyiz.

  Hiç bir kişi solak olarak doğmaz ve sol elini kullanma alışkanlığı çocukluktan başlayarak anne - babanın dikkatsizliği sonucunda çocuklarda gözükür. Çocuklar ellerine yemek için birşey aldıklarında anneler - babalar çocuğun o sırada hangi elini kullandığına dikkat edemezler. Çocuklar da gittikçe bu şekilde solak olarak büyürler. Zaman ilerledikçede bunu değiştirmek zorlaşır.

  Solak olmak dahası sol elle yemek yemek, su içmeye mazeret teşkil etmez. İsteyerek ve azim ile bu değiştirilebilir. Sonuçta kullandığı bir eli felç olan bir kişinin gittikçe diğer eliyle işlerini gördüğünü ve kullanmaya başladığını çevremizde görüyoruz. Demek bir kişi ister ise bu alışkanlığı değiştirebilir.

  Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam sağ eli yemek ve içmekte sol eli de taharette kullanmış ve bizlere de bunu öğütlemiştir. Bu sebeple sağ el ile yemek - içmek ayrıca sol ellede taharette kullanmak sünnttir ve zaruret olmadıkça aksini yapmamak gerekir.

  Bu konuyla ilgili İbni Ömer (ranh)’ın rivayet ettiği bir hadis şöyle:

  (Müslim, Eşribe)