Sivrisinek Balığı Nasıl Bir Hayvandır?

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 2 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Sivrisinek Balığı İle İigili Bilgi

«Sivrisinek balığı», sivrisineklere ve özellikle bunlardan sıtmayı bulaştıranlara karşı giriştiği savaşta insanoğluna yardımcı olmak üzere yetmişi aşkın memlekete sokulmuştur. Eskiden yalnız Kuzey Doğu Meksika ile Birleşik Amerika'nın güney doğusunda bulunurken, 1905' ten beri Avustralya'nın dışındaki bütün kıtalara girmiştir. Sivrisinek balığı bu sayede dünyanın en yaygın tatlı su balığı olmuştur.
    Bir ergin sivrisinek balığı dişisinin on saatin içinde 150 sivrisinek larvası yediği görülmüştür.Dişi sivririsinek balıklan bazen 6 santim uzunluğunda olabilirlerse de, ortalama uzunlukları 3.5-4 santimdir. Erkekler daha ufaktır Uzunlukları ender olarak 3 santimi geçer. Bu fark, dişilerin hayatları boyunca büyümeye devam etmelerinden, erkeklerin büyümesinin ise erginleşmeleriyle birlikte sona ermesinden ileri gelir. Dişiler aynı zamanda erkeklerden daha uzun yaşarlar. Hayat süreleri tabiatta on beş ay kadardır. Herhangi bir bölgede dişi sivrisinek balığı, erkek sayısından daima fazladır.
    Sivrisinek balıkları tropikal bölgelerde bütün yıl ürerler, fakat kışların serin veya soğuk olduğu yerlerde üremeleri yalnız sıcak aylarda olur. Ortalama 40-50 yavru canlı olarak dünyaya gelir. Bunlar doğuşta 7.5 milimetre uzunluğundadır. 6 santim uzunluğunda bir dişinin içinde 315 yavru bulunmuştur. Dişiler 3-4 haftada bir doğum yaparlar. Erkek sivrisinek balıkları, döllemede yararlı, değişmeye uğramış anüs yüzgecinin varlığı sayesinde dişilerinden kolaylıkla ayırt edilirler.