Soru Şirk Ne Demektir?

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Adile tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Şirk Anlamı Nedir

  Şirk kelimesi, Yüce Allah'a ortak koşmak. Şerik ise, ortak demektir. Çoğulu Şüreka'dır. Kur'an-ı Kerim'de insanlar, tevhide, Yüce Allah'ı birlemeye davet edilmişler, O'na gerek zatında, gerek sıfat ve fiillerinde başkalarını şerik, yani ortak kılmaktan, yalnız Allah'a mahsus olan ibadette başkalarını O'na ortak etmekten şiddetle menedilmiştir.

  Bu nedenle Kur'an-ı Kerim'de; Şirkin çok büyük bir günah ve zulüm olduğu Allah'u Teala'nın Kendisine şerik koşulmasını asla affetmiyeceği, bundan başka olan günahları dileyeceği kimseler için affedeceği bildirilmektedir. Çünkü insan, Allah'ın yeryüzündeki halifesi vekili'dir. Zira yeryüzündeki her şey onun emrine ve hizmetine verilmiş, onun idaresine terkedilmiştir. Öyle ise nasıl olur da, kainatı idare etmek için yaratılan insan, kendisi gibi veya kendi hizmetinde olan şeylerin bazısını ilah olarak kabul ederek Yüce Allah'ı bırakıp, ona ibadet eder ve Allah'a şirk koşar?

  İşte şirk insanı bu şekilde alçaltacağı ve Yüce Allah'ın onun için takdir ettiği yüksek ve şerefli mevkii tasdik ederek O'na ulaşmasına engel olacağı içindir ki, günahların en ağır olduğu ve Yüce Allah'ın, kendisine şirk koşan bu gibi insanları asla affetmiyeceği bildirilmiştir.