Şikayetimiz nefsimizden olsun

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 10 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hemen her şeyden sızlandığımız, yakındığımız şu alemde en fazla şikayete, hakkında feryat etmeye layık tek şey nefsimizdir. O nefis ki en küçük bir şeyde çalkalanıp kusur arıyor; suizanna,gıybete iftiraya yol buluyor. Yine o nefis ki Allah Teala'nın nimetlerini görmüyor, nan körleşiyor, şükürsüz bırakılıyor, sabretmiyor, hırsla daha fazlasını, daha iyisini istiyor.

  Neticade bir yandan "... Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah'tan razı olmuşlardır. İşte mükafat Rablerine derin saygı duyanlara mahsustur." (Beyyine,8) ayet-i kerimesindeki manadan uzaklaştırıyor.

  Diğer yndan ise, şikayete alışan lisanımız ve kalbimiz; aile, cemaat ve toplum içinde birbirimize karşı içtenliği, samimiyeti yok ediyor, hayırda yan yana hareket etmeyi zorlaştırıyor, şevkimizi kırıyor, birlik ve beraberliğimizin önünü kesiyor.

  Öyleyse kendimizle hasbihal edercesine "Bana kusur arattıran, suizan,gıybet, iftira, isyan ettiren, hırsa ve kibre kaptıran vs. nefsimden şikayetçiyim" diyerek şifmızı niyaz edelim. Zira bu mertebeye ulaştığımızda başka şeylerden şikayete takatimiz kalmaz. Allah Teala cümlemize bu irfanı lütfeylesin. (Amin)
   
  Emre bunu beğendi.