Önemli Sigara ve Tüm Tütün Ürünlerinin hiç tahmin etmediğiniz zararları

Konusu 'Bunları Biliyor muydunuz?' forumundadır ve saadet tarafından 12 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Sigara ve Tüm Tütün Ürünlerinin hiç tahmin etmediğiniz zararları.

  Sigara ve Tüm Tütün Ürünlerinin hiç tahmin etmediğiniz zararları  Hepimizin bildiği gibi sigaranın belli başlı birçok zararları vardır. Ama bu yazımızı okuduktan sonra sigaranın ve tütün ürünlerinin belki de hiç tahmin etmeyeceğiniz öyle zararları vardır ki, hem hayret edersiniz hem de sigarayı bırakmak için beyninizi ikna çabasına girersiniz. Biz de sigarayı bırakmanızda beynizi ikna edebilmeniz için sigaranın pek bilinmeyen zararlarını derledik;


  Sigara ve her çeşit tütün kullanımı (nargile ve elektronik sigara gibi) sıradan bir gribin, zatürre ve hatta kronik akciğer hastalıklarına dönüşme riskini çoğaltır Tütün kullanımı sizi her türlü mikroba karşı savunmasız bırakır. Bu da daha uzun süre hastalık çekmenize sebeptir.
  Sigara ve diğer tütün ürünlerinin (nargile ve elektronik sigara gibi) içindeki nikotin, doku iyileşmesini yani her türlü iç ve dış yaranın iyileşmesini geciktiriyor. Nikotin, zedelenmiş dokunun iyileşmesi için gerekli oksijen ve besine sağlayan damarların daraltır ve tıkanmasına nedendir. Sigara dumanındaki karbonmonoksit ise aldığınız her nefesteki oksiienin yerine geçerek daha az oksijen solumanıza sebep olur.

  Özellikle tütün mamullerinde bulunan başka bazı kimyasallar kemiklerin mineral içeriğini azaltır, kemiklerin daha kırılgan olmasına sağlar. Bu da bilhassa yaşlılıkta kırılan kemiklerin iyileşmemesine neden olabilir. Bütün bu sebeplerden dolayı tütün kullanımı aşağıda listelenenler gibi kemik ve kas sorunları yaşama ihtimalinizi de çoğaltırtoyo:

  1)Bel ağrısı
  2)Fıtık
  3)Kalça Kırığı
  4)Romatoid artirit (eklem iltihabı)
  5) Osteoporoz
  Tüm tütün mamülleri Tip 2 Diyabet geliştirme ihtimalinizi çoğaltır. Var olan diyabetinizin kontrolünü, ilaçların
  etkisini azaltarak zorlaştırır.

  Tütün dumanı sadece kullanıcı için değil, çevrelerinde tütün dumanını soluyan herkes için zararlıdır. Mesela, sigara kullanılan evlerde büyüyen çocuklar, dumandan uzak büyüyen çocuklara kıyasla:

  Daha sıklıkla kulak ağrısı ve orta kulak iltihaplanması yaşarlar.
  Astım gibi çok farklı alerjiler geliştirme ve kontrolü zor, şiddetli astım atakları yaşama ihtimalleri çoğalır.
  Daha sık hastalanan bu çocukların ise dumansız evlerde büyüyen arkadaşlarına kıyasla okul başarılarının daha düşük olduğu görmekteyiz.