Sıcak havalarda ne yapmalıyız?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Eylül tarafından 25 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Sıcaklarda ne yapılmalıdır?

  Aşırı sıcak havalarda Sıcaklardan kavrulduğumuz bu günlerde ne yapılmalı ne yapılmamalı...

  Aşırı sıcak, kalp hastalığı, hipertansiyon (yüksek tansiyon), dolaşım-solunum problemi, serebro vasküler hastalığı, zeka geriliği, alkolizm gibi kronik hastalığı olan kişilerin yaşamını tehdit eder. Sıcak havaya karşı alabileceğiniz önlemler şöyle:

  Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu saat 10:00-16:00 arasında güneş ışınlarından kaçınmalı ve bu saatler gölge bir yerde(gölgelik bir ağaçaltı, şemsiye vb.) geçirilmelidir.

  Güneş altında ağır egzersiz, spor yapılmamalıdır.

  Güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmelidir.

  Sıcak havalarda güneş yanıkların yanı sıra sıcak çarpması için dikkatli olunmalı, bol sıvı alınmalı, haşlanmış sebze ve meyve tercih edilip, yağlı gıdalar ve alkolden kaçınılmalı.

  Kanser hastaları, kemoterapi hastaları ve değişik deri hastalığı olanların güneş ışınlarında korunmaya özellikle dikkat etmesi gerekir.
  Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmalıdırlar.

  Sık sık ılık su ile duş yapmakta fayda vardır. Havasız ve kaplı yerlerde uzun süre kalınmamalı ve bulunulan ortamda hava sirkülasyonu sağlanmalı.

  Açık renkli, pamuklu bol giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalıdır. Ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler takılmalı.
  Güneşlenmeden ve/veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmeli.

  Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt ve benzeri maddeler sürülmemeli, bu durumda soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır. Müdahale gereken durumlarda mutlaka hekime danışılmalı.

  Gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda soğuk kompres yapılmalı ve bir hekime başvurulmalı.

  Sıcak çarpmalarında kişiler önce serin ve gölge bir yere alınmalı, vücudundaki sıkı giysiler çıkarılarak başı ve vücudu ıslatılmak sureti ile serinletilmelidir.