Dua Seyyidül istiğfar duası ve türkçe meali

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Lasey tarafından 22 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Seyyidül istiğfar duası

Seyyidü'l-istğfar, dua ve istiğfalerın başı, istiğfar dualarının büyüğü; Allah Teala'dan günahın bağışlanmasını istemek için yapılacak duaların en üstünü, en kıymetlisi demektir. Şeddad b. Evs'ten (radıyallahu anh) rivayet edildiğine göre Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: "Duaların efendisi şudur:

seyyidul-istigfar-duasi.

Türkçe Okunuşu:

“Allâhümme ente Rabbî, lâ ilâhe illâ ente halaktenî ve ene ‘abdüke ve ene alâ ahdike ve va‘dike m’esteta’tü.Eûzü bike min şerri mâ sana‘tü, ebûü leke bi-ni‘metike ‘aleyye ve ebûü leke bi-zenbî, fağfir lî fe-innehû lâ yağfirüzzünûbe illâ ente.”

Manası:

“Allah’ım! Sen benim Rabbimsin! Beni sen yarattın. Ben senin kulunum. Ben gücüm yettiği kadar senin ahdin ve vaadin (sözün ve müjden) üzere sabitim. Ya Rabbi! İşlediğim günahların şerrinden sana sığınıyorum. Bana lutuf ve ihsan buyurduğun nimetleri ikrar ve itiraf ederim (kabul ederim). Günahımı da itiraf eylerim. Beni affet Allahım! Zira senden başka günahları kimse affetmez.'

İnsan akşama girerken bu duayı okuduğu zaman, o gece ölürse cennete girer yahut cennet ehlinden olur. Bu duayı sabaha girerken okuduğu zaman da o gün ölürse, o da cennet ehlindendir." (Buhari, Davaat, 2, 16; a.mlf.,el-Edebü'l-Müfred, nr. 617, 620.)