Şeytanın Kötülüğünden Korunma Konusunda Kur'an'ın Öğütleri

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 5 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Kur'an'ı Kerim'de Şeytanın Kötülüğünden Korunma Öğütleri

  Yüce Allah, bizi şeytanın şerinde ve düşmanlığında korusun.

  Şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size apaçık bir düşmandır. O, size ancak, kötülüğü, hayasızlığı ve Allah’a karşı bilmeyeceğiniz sözleri söylemenizi emreder.(Bakara 168-169)

  Çünkü şeytan sizin düşmanınızdır. Onun için siz de, onu bir düşman olarak tanıyın. O kendisine uyanları ancak alevli cehennemin ehlinden olmaları için çağırır.(Fatır 6)

  Haydi, Kur’an okuduğun zaman o kovulmuş şeytandan Allah’a sığın. Gerçek şudur ki, iman edenler ve Rablerine güvenip dayananlar üzerinde onun hiç bir hakimiyeti yoktur. Onun hakimiyeti, ancak onu dost edinenlere ve onu Allah’a eş koşanlaradır(Nahl 98-100)

  Şeytan onlara va’deder. Onları olmayacak kuruntulara düşürür. Şeytanın kendilerine va’dettiği şeyler ise aldatmacadan başka bir şey değildir.(Nisa 121)

  Şeytan, koyunun kurdu gibi insanoğlunun kurdudur. Sürüden ayrılan ve uzaklaşan koyunu kurt nasıl kaparsa, şeytan da cemaatden uzaklaşan insanı öyle kapar. Onun için tenha yollardan (ayrılıktan) uzak durun. Cemaatten, topluluktan ve mescidlerden ayrılmayın!(Ahmed b. Hanbel, Müsned, C.5)

  Bir başka hadis-i şerifte ise Emirü’l-mü’minin İmam Ömer ibnü’l-Hattab (r.a.)’ın rivayetiyle Rasulullah (s.a.s.) şöyle buyurur:
  İslam cemaatinden ayrılmayın, ayrılıktan sakının! Çünkü şeytan, cemaate katılmayıp tek kalanlarla beraberdir. Cemaatten olan iki kişiden uzaktır.Her kim Cennet’in göbeğine otağını kurmak isterse, toplumdan ayrılmasın!