Şeytan çeşitli şekillere girer mi?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Eylül tarafından 10 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Eylül

Eylül Moderatör

Şeytan çeşitli şekillere girebilir mi?

Şeytan Allah Azze ve Celle’ye başkaldırma cüretinde bulunan, son derece isyankar, insanlara karşı büyük bir düşmanlık besleyen, insanları doğru yoldan alıkoymak için çeşitli çabalar harcayan bir varlıktır.

Şeytan kendi asli suretinin dışında, her yerde, her vakit başka varlık ve şekillerde insanın karşısına çıkmış ve onlar tarafından görülmüştür.

Şeytan cînlerdendir ayrıca bu yüzden cînler gibi türlü şekillere bürünerek alemi şehadet dediğimiz gözümüzün gördüğü bu madde aleminde görülebilirler. Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam bu konuda şöyle demiştir:

Bu hadis-i şerifte bizlere şeytanın, pekçok türlü suretlere girebileceğini ifade ediyor. Hatta Hz.Adem (a.s) ile Hz. Havva’yı yılan şekline girerek kandırmıştır.

Şeytan, yalnızca Hz. Peygamberin Aleyhi salatu vesselam suretine ve O’nun Aleyhi salatu vesselam'ın vârisi olan, büyük veli zatların suretine giremez. Şeytan, en çok insan şeklinde bilhassa kötü insanların suretinde görünmüştür. Yalnızca Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam suretine ve O’nun (s.a.v.) vârisi olan, büyük veli zatların suretine giremez. Allah Resulü Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam şeytanın kendi kılığına giremeyeceğini şöyle ifade etmiştir :

(Bir kimse beni rüyasında görse,gerçekten beni görmüş olur. Zîra şeytan, benim kılığıma giremez.)

Tarih boyunca tüm insanları Allah'u Teala'nın yolundan saptırmaya çalışan şeytan insanlığın gözde şahsiyetlerinden olan peygamberlere (s.a.v.), onların takipçilerine, Peygamberimiz Hz. Muhammed’e Aleyhi salatu vesselam, O’nun (asm) vârisi olan, sahabe ve büyük veli zatlara görünmüştür. Hatta şeytan bununlada kalmayıp kafirlere ve müşriklere de görünerek, mübarek insanları Allah’u Teala'nın yolunda saptırmak için, onlara yardımcı olmuştur.

şeytan.