Soru Şeyhülislam Nedir Osmanlıda

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Şeyhülislam Nedir ?
  Osmanlı Devleti’nde ilmiye sınıfının başı olan en üstün din görevlisine verilen unvan. Şeyhülislam unvanı, İslam ülkelerinde fıkıh bilginlerine verilen bir unvandı. Osmanlı Devleti’nden çok geçmeden İstanbul Müftüsü’ne verilmeye başlanmasıyla resmî bir mana kazandı. Şeyhülislam, devletin en üstün dinsel görevlisiydi. Saltanat vekili olan sadrazamla eş tutulurdu. Yeni padişahlara kılıç kuşatma törenleri ve cenaze namazları en önemli görevleri arasındaydı.
  Osmanlı Devleti’nde adalet örgütünün en doruk aşaması Rumeli kazaskerliğiydi. Şeyhülislam olabilmek için Rumeli kazaskerliğinde bulunmak en önemli koşuldu; yalnız bazı dönemlerde bu görevi yapmayanların da şeyhülislamlığa atandığı oluyordu. Başlangıçta görev süresi ömür boyu idi. Daha sonraları azledilmeye de başlandılar. Osmanlı Devleti’nde ulemalar idamla cezalandırılmıyorlardı, ancak Osmanlı tarihi boyunca 3 şeyhülislamın idam edildiği bilinmektedir.
  Siyasal anlamda önemleri, siyasal ve kamuya alâkalı fetvalar vermekti. Öte yandan bu makamın önemini artıran bir başka fetva da padişahların tahtan indirilmesiyle ilgilidir. Önemli bazı siyasal konularda da fikirleri alınırdı. Örneğin, 1920 senesinde Anadolu’da başlayan ulusal savaşa karşı şeyhülislam fetva çıkarmıştı. 1826 senesine kadar şeyhülislamlar kendi konaklarında çalışırlardı. Yeniçeri ocağı kaldırıldıktan sonra, yeniçeri ağasının konutu şeyhülislam konutu olmuştur. Böylece bu mevki bir devlet dairesi konumuna getirilmiştir. On dokuzuncu yüzyılda kabine sistemi oluşturulduğunda şeyhülislam hükûmet üyesi sayılmıştır. Böylece görev süreleri hükûmetin süresiyle aynı olmuştur. Son Osmanlı Hükûmeti’nin istifa etmesiyle şeyhülislamlık da ortadan kalkmıştır.