Soru Şevval ayında tutulması gerektiği söylenen orucun hükmü nedir

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Şevval ayında tutulması gerektiği söylenen orucun hükmü nedir


  Ramazani –serifden sonra Sevval ayi vardir.Bu ayda mü´minlerin samimi olup olmadiklari Ramazani-serifi samimiyyet ile karsiladiklari veya karsilamadiklari bu ayda yapilacak ibadetlerle ortaya cikar.Onun icindirki bu ayda cok kiymetli alti gün oruc vardir.Ve sünnettir.bununla alakali cok büyük müjdeler vardir.Bu Cuma sohbetimizde sizlere sevval ayi ve orucu ile alakali malümat vermeye calisacagim.

  "Şevvâl ayında tutulan bu altı günlük oruca da, Ramazân-ı şerîfteki saygıyı göstermelidir. Çünkü, Şevvâl ayında tutulan oruçlar, ramazân ayındaki oruçların eksikliklerini tamîr durumundadır."

  Makâlemizin başında önce, genel olarak "Oruç"la ilgili birkaç cümle yazalım... Sevgili Peygamberimiz buyurmuşlardır ki:

  "Oruç, Cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır" (Buhârî) ve "Gizleyerek, bir gün nâfile oruç tutana, Allahü teâlâ, Cennetini ihsân eder." (Hatîb)

  Hattâ "Bir gün nâfile oruç tutan kimsenin kavuşacağı sevâba, yeryüzü dolusu altın veren kimsenin bile kavuşamayacağını" (İbn-i Neccâr) belirtmiştir.

  Her ay, 3 gün oruç tutmak çok iyidir. Çünkü hadîs-i şerîflerde buyurulmuştur ki:

  "Her [kamerî] ayda, üç gün oruç tutmak, bütün yılı oruçlu geçirmek gibi sevâptır." [Buhârî]

  "Her ay 3 gün oruç tutan, yılın tamamında oruç tutmuş gibi olur." [Müslim]

  "Her ay 3 gün oruç tutanın kalbinin pası temizlenir." [Nesâî]

  "Her ay 3 gün oruç tutanın kalbindeki kin yok olur." [Bezzâr]

  "İbrâhîm aleyhisselâm, her ayda 3 gün oruç tuttu. Allâhü teâlâ da ona, ömrü boyunca oruç tutmuş gibi sevâp verdi ve ömür boyu sanki yiyip içmiş gibi de zindelik, kuvvet verdi." [Beyhekî]

  Bu oruçları, "Eyyâm-ı bîd" denilen kamerî ayların 13, 14 ve 15. günlerinde tutmak iyi olur. Çünkü hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

  "Ayda 3 gün oruç tutan, ayın 13, 14 ve 15. günlerinde tutsun." [Nesâî]

  "Her ay, eyyâm-ı bîd`da oruç tutan kimse, yılın tamamında oruç tutmuş gibi sevâba kavuşur." [Nesâî]

  Pazartesi ve Perşembe günleri oruç tutmak sünnet olduğundan, Şevvâl ayında tutulacak olan nâfile veya kazâ oruçları, bu günlerde tutmak çok iyi olur. Çünkü hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

  "Cennetin kapıları, Pazartesi ve Perşembe günleri açılır." [Müslim]

  "Pazartesi ve Perşembe günleri, günâhların affedildiği günler olduğu için, ben bu günlerde oruç tutuyorum." [Müslim]

  "Ameller, Pazartesi ve Perşembe günleri, (Allahü teâlâya) arz olunur. Ben de amelimin oruçlu iken arz olunmasını isterim." [Tirmizî]


  Oruç kazâsı olanların da bu günlerde tutmaları iyi olur.

  Ramazân ayında oruç tuttuktan sonra, Şevvâl ayında da 6 gün oruç tutanlar, senenin tamâmını oruç tutmuş gibi olurlar. Çünkü hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

  "Ramazân orucunu tutup, Şevvâlde de altı gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır (bir yıl oruç tutmuş gibi olur)." [İbn-i Mâce]

  "Ramazandan sonra, Şevvâl ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günâhsız olur." [Taberânî]

  "Ramazân ayı orucu on aya, ramazândan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukâbil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevâbına kavuşulur." [İbn-i Huzeyme]

  Kur`ân-ı kerîmde, "Bir hasene işleyene, en az 10 sevâb verilir" buyurulmaktadır.

  Bunun için, ramazân-ı şerîfte tutulan 30 gün oruca karşılık 300, şevvâl ayında tutulan 6 gün oruca karşılık da, 60 gün sevâb yazılacağından, toplam 360 gün oruç tutulmuş gibi olur. Hicrî sene de 354 gün olduğundan, böylece bütün sene oruçlu geçirilmiş sayılır. [Zâten Ramazan Bayramının 1. günü, Kurbân Bayramının da 4 günü olmak üzere, senede toplam 5 gün oruç tutmak harâmdır.]

  Şevvâl orucunun zamanı

  Bazı âlimler, bu 6 gün orucun, bayramdan sonra, vakit geçirmeden, hemen tutulmasının iyi olacağını bildirmişlerdir. Ama bu oruçları aralıklı tutmak da câizdir.

  "Şevvâl ayında tutulan 6 gün oruç, şevvâl ayı içerisinde hangi gün olursa olsun tutulabilir mi?" şeklinde sorulan bir suâle, fıkıh kitaplarında, "Evet, 30 gün içinde, altı gün oruç tutulur diye yazılıdır" şeklinde cevâp verilmiştir.

  Şevvâl ayında olsun, diğer mübârek gün ve aylarda olsun tutulan oruçlar hep nâfiledir. Yanî farz oruç gibi değildir. Sevâbı ne kadar çok olursa olsun, nâfile oruçların hiçbiri, farz ile kıyâslanamaz.

  Oruç kazâsı olmayanın, nâfile oruç tutması çok sevâptır. Şunu unutmamalıdır ki, farz olan bir ibâdet, bir özürden dolayı vaktinde yapılamamış ise, bunu daha sonra, hemen ilk fırsatta kazâ etmelidir.

  Farz borcu olanların nâfilelerine sevâb verilmeyeceği bildirilmiştir. Farz namaz borcu olan, nâfile ve sünnet kılamaz; ancak oruç tutabilir. Çünkü bu kişi, ikinci ramazâna kadar oruç borcunu ödeyebilir. Ama şevvâl ayındaki bu altı günleri tutarken, kazâya da niyet ederse, hem bugünlerde oruç tutmuş olur, hem de kazâsını ödemiş olur.

  Bunun için, üzerinde oruç kazâsı olanlar, Şevvâl ayında ve diğer mübârek günlerde tuttukları oruçlara niyyet ederken, kazâya kalan oruca niyyet etmelidirler. Böylece hem kazâları ödenmiş, hem de o mübârek günlerde oruç tutup, va`dedilen sevâba kavuşmuş olurlar.