Sevr Mağarası Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Eylül tarafından 21 Kasım 2013 başlatılmıştır.

  1. Eylül

    Eylül Moderatör

    Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem'in Mekke'den Medine'ye hicreti esnasında Hz. Ebû Bekir ile beraber müşriklerden gizlendikleri ve 3 gün süre ile kaldıkları mağara.
    Sevr dağı, Mekke'nin güney tarafında ve 5 km. uzaklıktadır. Sevr, bir çok tepeden oluşan bir dağdır. Bu dağda pek çok büyük küçük mağara vardır. Bu mağaralar dağın değişik yerlerine dağılmıştı Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem'in Hicret esnasında Hz. Ebû Bekir [r.anh] ile beraber sığındıkları mağaranın bazı özellikleri vardır.

    Evvelden gizlenmeye uygun olup, kayadan yontularak yapılmış bir mağarayı andırır.
    Ön ayrıca arkasında delikleri vardır. Bunlar mağaranın alt kısmında bulunur. Bu nedenle mağaraya yalnızca sürünerek ya da eğilerek girilmek mümkündür ve mağaranın çevresinde, dışarıda dolaşan kişini içeriyi görebileceği ayrı delikler yoktur. Mağara içinde bulunanlar, dışarıda dolaşanların ayaklarını görebilir, lakin dışarıda olanlar isemağara içindekileri göremezler ayrıca görebilmeleri için eğilip,başlarını ayaklarının hizasına getirmeleri gerekir. İlaveten Hicret sırasında Sevr mağarasında gizlenmenin bir başka avantajı daha vardı. Hemen dağın eteğinde Amir b. Füheyre'nin koyunları otlattığı ve geceleri sütünü Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve selle ile Hazreti. Ebû Bekîr [r.anh]'a ikram edeceği bir otlak vardır.